Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Torba Yasa Tasarısı’nda vatandaşa düşük faizli kredi fırsatı

TBMM’de görüşülen ve kısa sürede yasalaşması beklenen Torba Yasa Tasarısı ile konut hesabı ve kredisi birleştirilerek vatandaşın düşük faizle kredi alması sağlanacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bir süredir görüşülen Torba Yasa Tasarısı ile birlikte konut hesabında bir dizi düzenlemeler yapılacak. Bu düzenlemelerle birlikte dar gelirli vatandaşın konut satın alması kolaylaştırılacak.

Yeni sistemle birlikte vatandaşa sunulan destekler üst düzeye çıkarılıyor. Sağlanan konut hesabı avantajındaki yüzde 20’si devlet katkısı yüzde 25 seviyesine çıkarılacak. Vatandaşlar konut satın alabilmek için konut hesaplarında yaptıkları birikimlerin yüzde 25 kadarını devletten destek olarak alacaklar.

2 yıldır hayatımızda olan ve 12 binden fazla insanın yararlandığı konut hesabı uygulaması ilk etapta beklediği ilgiyi bulamadı. Ancak TBMM’de görüşülen Torba Yasa Tasarısı kapsamındaki düzenlemeler ve iyileştirmeler hayata kazandırıldığında konut hesabına olan ilginin de artması bekleniyor.

Yeni düzenlemeler kapsamında konut hesabı uygulaması Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan Hazine Müsteşarlığına geçiyor. Yüzde 20 olan devlet desteği yüzde 25 seviyesine yükseliyor. Konut hesabındaki birikimlerini kullanarak konut sahibi olan vatandaşlara da ayrıdan tapu harçlarında indirim sağlanacak. Torba Yasa Tasarısı yasalaştığında konut hesabındaki düzenlemeler ile birlikte devlet tarafından yapılan en fazla 15 bin TL şeklinde belirlenen yardım da 20 bin TL seviyesine yükselecek.

15 bin TL’den 20 bin TL’ye yükselen devlet katkısı ve genel birikim içindeki katlı oranının yüzde 20 seviyesinden yüzde 25 seviyesine yükseltilmesi ile 2 yıldır hayatımızda olan ve 12 binden fazla kişinin katılım gösterdiği kout hesabının bundan sonra daha etkin bir şekilde kullanılması bekleniyor.

Yeni tasarının onaylanmasıyla birlikte belirlenen azami tutar her sene tekrardan değerleme oranı kadar yükseltilebilecek ve azami tutarı üç katına kadar artırma yetkisi Bakanlar Kurulu’na ait olacak.

Tasarının onaylanarak yasalaşmasıyla birlikte gelecek bir yenilik de konut hesabı ile konut kredilerinin ilişkilendirilmesi. Böylece gerekli şartları sağlayan konut hesabı açmış vatandaşlar düşük faizle konut kredisi kullanabilecek.