Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Torba yasaya göre ilk defa konut alacaklara destekler arttı

Daha önceden hiç konut sahibi olmamış dar gelirli vatandaşlara devlet tarafından sağlanan destek artacak. Konut hesabı uygulaması yeniden düzenlenecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) düzenlenen torba yasadan ilk kez konut alacaklara yönelik önemli destekler çıkıyor.

Hayatı boyunca tamamı kendi üzerine kayıtlı bir ev tapusu bulunmayan ve gelir seviyesi düşük vatandaşlar için ev sahibi olmanın yolu açılıyor. 2016 yılında hayatımıza giren ancak beklediği ilgiyi ve işlevselliği yakalayamayan birikime dayalı devlet destekli konut hesabında yeni bir düzenleme yapılıyor.

Devlet destekli konut hesabında bulunan eksiklikleri TBMM’de görüşülen torba yasa kapsamında ortadan kaldırılacak. Daha çok vatandaşın konut hesabından faydalanması bekleniyor. Alınan kararla birlikte devlet destekli konut hesabı olan vatandaşların hesaplarına devlet tarafından 20 bin TL kadar destek sağlanacak. Yatırılan paraya verilen destek oranı ise yüzde 20 seviyesinden yüzde 25 seviyesine çıkarılacak. Yeni düzenleme sayesinde hane geliri düşük ve daha önceden tamamı kendisinin, eşinin ya da çocuklarının üzerinde herhangi bir ev tapusu bulunmayan vatandaşlar ev satın alabilme hayallerine kavuşacak.

Devlet tarafından dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak için başlatılan ve uygulamaya giren devlet destekli konut hesabının eskiye nazaran daha çok kişi tarafından tercih edilmesi bekleniyor.

TBMM’deki torba yasaya göre konut hesabına verilecek olan devlet desteği 15 bin TL’den 20 bin TL’ye çıktı. Devletin bir hesaba vereceği destek miktarı en fazla 20 bin TL olacak. Konut hesabı uygulamasına teşvik için devlet tarafından sağlanan katkı payı ise yüzde 20 oranından yüzde 25 oranına yükseltildi.

Devlet destekli konut hesabını ilk ve tek konutlarına sahip olacak kişiler açabilecek. Her ay ya da her 3 ayda bir yapılan birikimlerin yüzde 25’i kadarı devlet tarafından karşılanacak. Birikim sonunda toplam bakiyeye devlet tarafından 20 bin TL’ye kadar destek para yatırılabilecek.