Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Trabzon’da satılık konutların metrekare fiyatı 1667 TL’ye yükseldi

Hürriyet Emlak Mayıs 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, Trabzon’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1500 TL’den 1667 TL’ye yükseldi.

Hürriyet Emlak Mayıs 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, Trabzon’da son bir yılda satılık ve kiralık konut fiyatlarında yüzde 11 artış yaşanırken, arazi fiyatları da yüzde 15 arttı.

Amortisman süresi ise son bir yılda hiç değişim göstermeyerek 25 yılda sabit kaldı. Türkiye genelinde satılık konutta fiyat bazında 5. sıraya yerleşen Trabzon’daki yükseliş, konut stoklarının tükenme noktasına gelmesine neden oldu. Son bir yılda Trabzon’daki satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1500 TL’den 1667 TL’ye yükseldi. Yatırımcıların taleplerini karşılamak amacıyla, son üç yıl içinde Trabzon’daki emlak ofislerinin sayısında tam üç kat artış yaşandı.

Satılık ve kiralık konut fiyatları yüzde 11 arttı

Trabzon’da satılık ve kiralık konut fiyatlarında Haziran 2016 ile Haziran 2017 tarihleri arasındaki bir yıllık süreçte yüzde 11 artış göze çarptı. Amortisman süresi ise son bir yılda hiç değişim göstermeyerek 25 yılda sabitlendi. Geçtiğimiz yıl satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1500 TL iken, şimdi bu rakam 1667 TL oldu. Kiralık konutların metrekare ortalama fiyatı ise 5 TL’den 6 TL’ye çıktı.

Trabzon’da son bir ay içinde satılık ve kiralık gayrimenkullerin fiyatlarından artış bazında en çok etkilenen ilçe ile Ortahisar oldu. Son bir yıl içindeki değişime bakıldığında da yine Ortahisar ilçesi yüzde 12 artışla ilk sıraya yerleşti. Şehirdeki en pahalı gayrimenkuller Ortahisar’dan çıkarken, en kısa amortisman süresi de 25 yıl ile Ortahisar’ın oldu. Fiyatı azalan ilçeler arasında ise Akçaabat ve Yomra yer aldı. Yine de Yomra’da yer alan satılık ve kiralık konut metrekare ortalama fiyatları, Ortahisar ve Akçaabat’taki fiyatların üzerinde seyretti.