Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

TÜİK Temmuz raporu: Yabancıya konut satışları zirveyi zorladı, kredili alımlar geriledi!

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistikleri raporunun Temmuz 2018 tarihli verileri açıklandı. Yabancıya konut satışı zirve yaptı! Kredili alımlar geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay düzenli olarak açıklanan kout satış istatistiklerinin 2018 Temmuz raporu kamuoyuna duyuruldu. Rapordan elde edilen sonuca göre, yabancı yatırımcıya konut satışlarında zirveye ulaşıldı. Doların fırlamasıyla birlikte dövizini bozduran yatırımcı Türkiye’den konut yatırımı yaptı.

TÜİK Temmuz 2018 konut satış istatistiklerine göre, temmuz ayı içerisinde bir önceki aya göre yüzde 6,9 oranında genel konut satışlarında artış kaydedildi. TÜİK raporuna göre, yabancıya konut satışları temmuz ayı içerisinde yüzde 65,6 oranında artış kaydederek zirve noktaya geldi. Kredili konut satışlarında ise yüzde 21,2 oranında düşüş kaydedildi.

TÜİK 2018 Temmuz ayı konut satış istatistiklerine göre genel konut satışları Türkiye genelinde bir önceki aya göre yüzde 6,9 artarak 123 bin 878 şeklinde gerçekleşti. Yabancı yatırımcıya konut satışları yüzde 65,6 artışla zirveyi zorlarken kredili konut satışları da yüzde 21,2 oranında gerileme yaşadı.

ABD ile Türkiye arasında yaşanan siyasi kriz nedeniyle sürekli dalgalanan döviz kurlarını fırsat bilen yabancı yatırımcılar dolar birikimlerini Türkiye’de konut yatırımı yaparak kullanmayı tercih etti. Tarihinin en yüksek seviyesine erişen yabancı yatırımcıya konut satışları bir önceki ayın raporundaki verilere kıyasla yüzde 65,6 oranında bir artış kaydetti. Bu oran ile temmuz ayı içerisinde yabancı yatırımcıya konut satışları adeta zirveyi zorladı.

TÜİK 2018 Temmuz ayı konut satış istatistiklerindeki yabancı yatırımcıya konut satışı verilerini yorumlayan konut sektörünün önemli temsilcileri birkaç kritik hamle ile yabancı yatırımcıya konut satışlarında daha da üst noktalara gelinebileceğini ve Türkiye’nin bu alandaki kazancının büyük olacağını öngördü.