Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türk Akımı projesinin ilk hattında sona yaklaşıldı

Rus enerji şirketi Gazprom’den Türk Akımı’nın inşaatına ilişkin önemli bir açıklama geldi. Şirket ilk hattın inşaatının 10 Mayıs’tan önce biteceğini söyledi.

Rusya’nın en büyük enerji şirketlerinden Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller Türkiye-Rusya Üst Düzey işbirliği Konseyi’ne (ÜDİK) katıldığı toplantıda Türk Akımı projesinin inşaatına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türk Akımı projesi inşaatının planlanan doğrultuda ilerlediğini ifade eden Miller Türk Akımı’nda ilk hattın inşasının 10 Mayıs tarihinden önce tamamlanacağını ifade etti. Türk Akımı projesi planlanan tarihten daha hızlı bir şekilde inşa ediliyor.

Katıldığı konseyde gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Gazprom Başkanı Miller, Türk Akım projesinin ilk hattı için inşaata başlandığı günden bu yana kadar toplam 827 kilometre uzunluğunda bir boru döşendiğini belirtti.

Projenin inşaatının belirlenen takvim doğrultusunda ilerlediğini ifade eden Başkan Miller, projedeki ilk hattın inşaatının planlanan tarih 10 Mayıs 2018’den daha erken bitirileceğini söyledi. İlk hattın tamamlanmasının ardından doğalgaz alım terminali ve ikinci hattın inşaatının yapılacağına da açıklamalarında duyurdu.

Türk Akımı projesi Rusya’dan alınan doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine ulaştıracak. Hem Rusya hem de Türkiye için çok önemli bir yere sahip olan projenin tamamlanmasının ardından Rus gazı Türkiye’den geçerek dünyanın birçok yerine erişebilecek. Türk Akımı doğalgaz boru hattı her biri yıllık 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip olan toplam iki hat şeklinde tasarlandı.

Uzun süredir çalışmaları devam eden Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin ilk hattının çalışmaları planlanan tarihten daha erken sürede tamamlanmış olacak.