Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türk halkı en çok ilkbaharda konut satın aldı

2018 yılının ilk altı aylık döneminde en çok konut satışının gerçekleştirildiği ay mart ayı olarak tespit edildi. Türk halkı en çok baharda konut satın aldı.

Sahibindex verilerinden elde edilen verilere göre, yılık ilk yarısında Türkiye’de en çok konut satın alınan ay mart ayı oldu. Türk halkı en çok bahar mevsiminin ilk ayı olan mart ayında konut satın almayı ve taşınmayı tercih etti.

Yılın ilk yarısında en çok konut satılan ay mart olurken, kiralık dairelerde ise en yüksek seviyeye haziran ayında ulaşıldı. Haziran ayında kiracılar konut değiştirmeyi tercih etti.

Daha çok genç binalar tercih edildi

2018 yılı konut satın alma istatistikleri verilerinden elde edilen bilgilere göre, Türk halkı konut satın alırken en çok yeni yapılmış binaları tercih etti. Vatandaşların konut tercihinde yaşı en çok 5 ile 10 yıl arasında değişiklik gösteren binalar tercih edildi.

Vatandaşların konut satın alma tercihlerine daha detaylı bakıldığında ise genel olarak apartmanlarda 4 katlı yapıların tercih edildiği ve bunun yanı sıra doğalgaz ve kombi gibi ısıtma özelliklerine sahip dairelerin yoğun olarak satın alındığı tespit edildi.

Satın alanların tercihi 3+1 kiralayanlarda 2+1

Türk haklı konut satın alırken en çok 3+1 kat planında tasarlanan geniş ve konforlu dairelere yöneldi. Ancak kiracı vatandaşların tercihi en çok 2+1 kat planında tasarlanan daire seçenekleri oldu.

Sahibinden.com tarafından düzenlenen Sahibindex verilerinden yola çıkılarak edinilen verilere göre Türkiye’de 2018 yılının ilk yarısında en çok konut satılan ay Mart oldu. Türk halkı en çok bahar mevsiminde konut satın almayı tercih etti. Kiracılar ise en çok haziran ayında konut değişikliği yaptı.