Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türk halkı en çok konut ve kira için harcama yaptı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan hanehalkı tüketim harcaması verilerine göre en çok harcama yapılan alan yüzde 24,7 oranıyla konut ve kira oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hanehalkı bütçe araştırmasının 2017 yılı sonuçlarına göre, yurt genelinde hanehalkı tüketim amaçlı olarak yaptığı harcamalarda en yüksek payı yüzde 24,7 oranı ile konut ve kira harcamalarına ayırdı. TÜİK 2017 hanehalkı bütçe araştırmasına göre, tüketim harcamalarındaki en düşük payı ise harcama grupları ise yüzde 2,2 ile sağlık ve yüzde 2,3 ile eğitim hizmetleri şeklinde tespit edildi.

Türk halkı en fazla harcamayı geçtiğimiz yıl içinde konut ve konut kredisi ödemek için ayırdı. Tüketim harcamalarında en yüksek payı yüzde 24,7 ile konut ve kira harcamaları aldı. Konut ve kira ödemelerinden sonra hanehalkı tarafından yapılan en büyük harcama ise yüzde 19,7 oranı ile gıda ve alkolsüz içecek harcamaları şeklinde gerçekleşti. Hanehalkları tarafından toplam tüketim harcamalarında en düşük payı alan harcama ise yüzde 2,2 oranı ile sağlık ve ardından yüzde 2,3 oranı ile eğitim hizmetleri oldu.

Hanehalkları içinde temel gelir kaynağı maaş, ücret, yevmiye olanlar konut ve kredi harcamalarında yüzde 23,2 pay ayırdı. En düşük gelir grubu olan birinci yüzde 20’lik grupta yer alan hanehalkları, konut ve kira harcamalarına toplam yüzde 31,9 pay ayırdı. En yüksek gelir grubu ise beşinci yüzde 20’lik grupta yer alan hanehalkları ise ulaştırma için yüzde 23,9 pay ayırdı. Ardından en yoğun harcamalar konut ve kira için yapıldı.

TÜİK 2017 hanehalkı harcamaları araştırmasından edinilen verilere göre; hanehalkının temel gelir kaynağı gayrimenkul ve menkul kıymet geliri olanlar; konut ve kira harcamalarına ise yüzde 29,2 pay ayırdı.