Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türk mühendisleri geliştirdikleri yazılım ile inşaat sektöründe çığır açacak

GYODER tarafından düzenlenen 16. Gayrimenkul Zirvesi’nde, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen inşaat sektöründe çığır açacak yazılımın tanıtımı gerçekleştirildi.

‘Topraktan Satış’ yöntemiyle henüz inşaat ortada yokken topraktan konut ve iş yeri satın almak inşaat sektöründe birçok sıkıntılara neden oluyor. Uygun fiyatla alım yapmak isteyen tüketicilerin yoğun ilgi gösterdiği sistemde yaşanan sıkıntılar Türk mühendisleri tarafından çözülüyor.

CODE5 Yazılım Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Özer, sektörün konuştuğu yazılımla ilgili yaptığı açıklamasında şunlara değindi: “Bugüne kadar maket üzerinden satışla konut sahibi olmak isteyen alıcılar, sınırlı bir görünümle ve sadece hayal gücüne dayalı anlatımla satın alma işlemlerini gerçekleştiriyorlardı. Geliştirmiş olduğumuz yazılım sayesinde müşteriler artık satın alacakları konutun içinden birebir gerçek manzarasını ve konumunu gerçeğe yakın bir görüntüyle inceleyerek karar verebilmektedirler. Örneğin; dairenin havuzu ya da bahçeyi görüp görmediği ya da hangi cepheden güneş aldığı konularında önceleri yaşanan problemler tamamıyla giderilmiş olmaktadır.”

3 boyutlu konut satış sistemi

Bu sorunlara çözüm olarak Erciyes Üniversitesi Tekno Park’taki Code5 Yazılım mühendisleri ile İstanbul Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ndeki Argeİst mühendisleri tarafından 2 yıllık ortak Ar-Ge çalışması sonucunda dünyada ilk defa “3 Boyutlu Konut Satış Sistemi” yazılımı geliştirildi.
İnşaat firmalarının projelerini uygulama üzerinden 3 boyutlu olarak tanıtabilme imkânı sunan yazılım sayesinde konut satın alacak olan müşteriler proje maketi üzerinden ya da resimlerden göremedikleri, ilgilendikleri dairenin pencereden bakınca görülecek olan manzarasını sanal olarak görebilmektedirler. Ayrıca inşa edilecek projenin harita üzerinde konumlandırılması yapılarak “Okul, Hastane, AVM veya Toplu ulaşım durakları” gibi önemli lokasyon ve çevre özellikleri de ölçekli bir biçimde gösterilebilmektedir.

"İzmir'deki iki büyük projemizde 'derhal kullanalım' kararı aldık"

Projelerinin konut satışlarında, geliştirilen bu yazılımı kullanan Nuhoğlu İnşaat’ın Genel Müdür Yardımcısı Kaan Nuhoğlu da görüşlerini şu şekilde ifade etti. “2013 yılından bu yana CODE5 Yazılım tarafından geliştirilmiş olan PrismCRM yazılımını kullanmaktayız. Şimdi de yeni geliştirmiş oldukları bu yazılımı şirketimize tanıttıklarında hiç düşünmeden İzmir’de yapmaya başlayacağımız 2 büyük projemizde derhal kullanalım diye karar aldık. Yeditepe İzmir ve Marinera Çeşme projelerimizde aktif olarak kullanmaya başladık. Müşterilerimizden olumlu tepkiler almamızın yanı sıra satışlarımız da başarılı biçimde devam etmektedir.

Apple, Android ve Windows platformlarında çalışabilen yazılım, PrismCRM3D ve 3DRealHouse isimleriyle iki farklı versiyon olarak geliştirildi. İnşaat şirketlerinin kullanmakta olduğu Prism CRM sistemine PrismCRM3D versiyonu ile 3 boyutlu satış sistemi özelliğini kazandıran yazılım, Prism CRM’in tüm özelliklerini uygulama içerisinden de kullanabilme özelliği sunmaktadır. 3DRealHouse versiyonu ise CRM programı kullanan veya hiçbir program kullanmayan inşaat firmalarının 3 boyutlu satış sistemini API’lar üzerinden kullanabilmelerini sağlamaktadır.