Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türk müteahhitler gözünü Afrika'ya dikti

Rusya krizi ve Ortadoğu'daki savaş ortamı nedeniyle bu bölgelerdeki pazardan payını alamayan Türk müteahhitler yeni pazarlara açılmanın sinyalini verdi.

Türkiye'den umduğu pazar payını kapamayan ve yurtdışındaki pazarlarda daralma yaşayan Türk müteahhitler gözünü Güney Amerika ve Batı Afrika'ya dikti. Uludağ Ekonomi Zirvesi kapsamında düzenlenen 'Global Marka Yolcuğu' oturumunun açılışı konuşmasını yapan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, “1972 yılında Libya’ya açılarak başlamışız. Şimdiye kadar 107 ülkede 900 bin civarında proje, 325 milyon dolar civarında ciro yapmışız. Artık tüm dünya ülkeleri bizi davet ediyor. Türk inşaat sektörü artık dünyada aranır hale geldi. Sektörümüz iki sene öncesine kadar dünyada toplam 25-30 milyar dolar civarında sözleşme yapar hale gelmişti. Son yıllarda Irak, Libya ve Rusya pazarlarının daralması nedeniyle maalesef kapasite daralmasına maruz kaldık. Biz de artık başka pazar arayışlarına girdik ve bu kapsamda Güney Amerika ile Batı Afrika gezilerimiz oldu.” diye konuştu.

Yenigün “Eskiden büyükelçiler bizimle aynı karede olmaktan çekinirken şimdi büyükelçilerimiz birer iş geliştirmecimiz olarak çalışıyor. Ticaret müşavirlerimiz, Başbakanımız, özellikle Cumhurbaşkanımız, bu konuda öncü. Bize çok güzel kapılar açıyorlar. Dinamizmimiz çok iyi, gözü kara insanlarız. Her sektörde bunu görebiliyorsunuz ama kendi başınıza gitmek başka, devlet kartvizitini alarak gitmek başka” dedi.

"Kendi ülkenizde iyi olmanız gerekiyor"

Zirvede söz alan TAV Holding CEO’su Sani Şener, “Küresel marka olabilmek için evinizde çok iyi olmanız lazım. Kendi ülkenizde çok iyi değilseniz diğer pazarlar sizi kabul etmiyor. İkincisi, dünyadaki küresel markalara baktığınızda, Coca Cola, GE, Toyota, Microsoft, Apple... Herkes kendi işini yapıyor. Ana işinizin dışında başka işlerle de iştigal ederseniz, büyük olabilirsiniz, çok güçlü olabilirsiniz ama küresel bir marka olma yolunda zorlanırsınız” dedi. TAV’ı kurarken sadece havalimanları işi yapma kararı aldıklarını belirten Şener “Biz de bu mantalite ile devam ettik” dedi.

Ülkeler İran için yarışıyor

Türk-İran İş Konseyi Başkanı Reza Kami ise “İran piyasasını ele geçirmek için rekabet arttı ve ülkeler bu anlamda İran piyasasına girmek için birbiriyle yarışır hale geldi. Türkiye özellikle de ambargo yıllarında her zaman İran’ın yanında oldu. Bu nedenle bütün bu ülkelerin başında ve en tepesinde yer alabilir” dedi. İran’da yüzde 8’lik kalkınma öngörüldüğüne dikkati çeken Kami “İran, önümüzdeki yıllarda kendini yeni gelişmiş sanayi ülkeleri arasında görmek istiyor. Bu nedenle ciddi anlamda yatırımlar yapmak istiyor ve yabancı yatırımcı bekliyor” dedi.