Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türk yatırımcılar Amerika'da 1 milyar dolarlık ev satın aldı

Türk yatırımcılar yüksek prim getirisi sebebiyle Amerika'nın Teksas, Miami, Florida ve Orlando eyaletlerinden 1 milyar dolarlık gayrimenkul satın aldı.

Mortgage krizi nedeniyle son 4 yıldır gayrimenkul alım satımlarında bir hayli gerileyen Amerika'da konutların fiyatları oldukça düştü. Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan'ın haberine göre, bu düşüşü fırsata çevirmeye çalışan Türkler ise yatırımını Amerika'ya yaptı. Özellikle Teksas'ta yüklü miktarda konut sahibi olan Türk yatırımcıların bu eyaleti seçmelerinde etkili olan sebep ise yüksek kira getirisi ve kısa amortisman süresi oldu.

Türkler, Amerika'da bin 500 evin sahibi oldu

Amerikalı inşaat ve satış şirketi Lennar'ın Türkiye ve Ortadoğu'da pazarlamasını üstlenen Proje Beyaz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, Amerika'da 2015 yılında 194 milyar dolarlık gayrimenkul satışı yapıldığını bunun 1 milyar dolarlık bölümünün Türkler tarafından alındığını söyledi. Türklerin geçen yıl Amerika'dan bin 500 daire aldığını anlatan Uzun, Çin, Güney Amerika ve Rus vatandaşlarının Amerika'dan en fazla alım yapanlar olduğunu belirtti.

Türklerin en karlı gördüğü bölgenin Teksas olduğunu belirten Uzun, tatil amaçlı ev sahibi olmayı düşünenlerin ise Miami, Florida ve Orlando'dan gayrimenkul aldığını belirtti. Çocuklarını başka bir ülkede okutmak isteyen yatırımcıların başta Amerika'yı seçtiklerini anlatan Uzun, konutların kendilerini kısa sürede amorti etmelerinin de yatırımcıları cezbettiğini söyledi.

Yılda 60 bin dolar kira getirisi

Amerika'dan vatandaşlık almanın yolunun da gayrimenkul satın almaktan geçtiğini aktaran Uzun, projelerinde fiyatların 150 bin dolardan başladığını belirtti. Uzun, Miami’de 150 metrekarelik bir evin 150 bin dolara alınabileceğini, böyle bir evden yıllık 60 bin dolar kira getirisi alınabildiğini ifade etti.

Yatırım amaçlı ev satın alanlar arttı

Türklerin Amerika'da yaşanan mortgage krizini fırsata dönüştüklerini belirten Coldwellbanker Gayrimenkul Danışmanı Ayşe Fügen Arda ise "Yurtdışında özellikle Amerika ve Kanada'da çocukları okumaya giden aileler kira yerine ev almayı tercih eder oldular" dedi. Arda, bu ülkeden vatandaşlık hakkı elde etmek için gayrimenkul alanlar da olduğunu ifade etti. Türkiye'den yatırımcıların, 500 bin dolar ile 1 milyon dolar aralığında gayrimenkul alımı yaptığını söyleyen Arda, ABD'de gayrimenkulün kira gelirinin yatırım yapılan bölgeye göre aylık 18 bin liraya kadar çıkabilmesinin de yatırım amaçlı ev alanların sayısın da hatırı sayılı miktarda artış yaşattığını ifade etti.

Amerika'da amortisman süresi 8 yıl

ABD'de kurulduktan sonra Türkiye'ye giriş yapan gayrimenkul danışmanlık firması 1A Plus'un kurucusu Ebubekir Sevimli, bir gayrimenkulün geri dönüş süresinin Türkiye'de 20-25 yıl, Amerika'da ise 8-10 yıl arasında olduğunu söyledi.