Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türkiye, depremin yaralarını hala saramadı

Büyük İstanbul depreminin üstünden yıllar geçti. Gayrimenkul uzmanlarına göre, depremin yaraları hala sarılamadı.

17 Ağustos depreminin üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen yenileme çalışmalarında istenilen düzeye gelinemediğini söyleyen gayrimenkul uzmanları, 1999 yılında yaşanan afetin yaralarının hala sarılamadığı konusunda birleşiyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılması konusunda görüş bildiren gayrimenkul uzmanları, Marmara Depremi sonrası gelinen durumu değerlendirdiler:

Özhan Atalay/ ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü:

"17 Ağustos depremi pek çok insanın binalara bakış açısını değiştirmiş ve çıkartılan yönetmelikler sayesinde o tarihten sonra yapılan binalarda depreme karşı dayanıklılık sağlanmıştır. Bu yönetmeliklerde ülkemizin deprem haritası çıkartılarak riskli bölgeler için deprem sınıf tasarımları, statik projeler ve malzeme kullanım esasları belirlenmiştir.

17 Ağustos depreminden yaklaşık 1 yıl sonradan günümüze kadar gelen ruhsatlı binalarda depreme karşı dayanıklılık sağlanmıştır. Ancak daha önce yapılan inşaatlarda riskler hala sürmektedir.

Şehirleşmenin tam hızıyla sürmesinin etkisi ile eski binaların bazılarının bulunduğu bölge ve arterler oldukça değerlendiği için buralar müteahhitler için cazibe yerleri haline gelmiş ve kentsel dönüşüm tabir edilen düzenlemelerle binalar yıkılarak yenileri yapılmıştır. Ancak bu derece değerlenmeyen ve yıkılarak yenisinin yapılması rantabl olmayan binalardaki riskler devam etmektedir.

17 Ağustos’tan önce yapılmış binalar, o tarihten bu yana geçen 20 yıla yakın bir süre içerisinde daha da yorulmuşlar, su alan temelleri daha da zayıflamış, tuz ihtiva eden kumlar ile yapılmış olan betonları daha da güçsüzleşmiş ve demirleri daha da çürümüştür. Bu tür bazı binalarda takviye ve güçlendirmeler yapılmış olsa da, pek çoğunda risk devam etmektedir. Bu nedenle İstanbul’a gelecek olası bir depremin sonuçlarının vahim olması işten bile değildir. O nedenle çalışmalar hızlandırılmalıdır."

Robert Varon/ Mar Yapı İcra Kurulu Başkan Yardımcısı:

"Biz deprem sonrası kurulan bir firma olarak yönetmeliklere uygun şekilde depreme dayanıklı yapılar yapıyoruz. Sadece deprem konusunda değil tüm bina güvenliği konusunda paydaşlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Büyük Marmara depremi sonrası gerçekleştirilen çalışmalarda maalesef yeterli düzeye gelinemedi. İstanbul’da hala ciddi oranda dayanıksız yapı stoğu var. Bu stoğun hemen dönüştürülmesi de beklenemez. Çünkü bu konular ekonomik ve sosyolojik bir çok etkene bağlı, hızlı olması zor. Emlak Konut GYO ve TOKİ’nin bugüne kadar yaptığı iyi çalışmalar tabiki var ve özel şirketler olarak bizler de elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam etmeliyiz."

Mehmet Celal Koçer/ Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi:

"Geçtiğimiz yüzyılın en büyük felaketi olarak anılan Marmara Depremiyle binlerce insanımız can verirken, yine binlerce konut ve iş yeri büyük hasara uğradı. 18'inci yılını geride bırakan 17 Ağustos depremini büyük bir acıyla anarken, bir daha bu tür acıların yaşanmamasını temenni ediyoruz.

17 Ağustos depremiyle büyük yıkım yaşayan Türkiye, hasarlı binaların yeniden yapılması için kolları sıvadı. Bu vesileyle hasarlı ve eski binaların yenilenerek deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmesinin önünü açan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla, can ve mal kaybının önüne geçilmesi hedeflendi. İstanbul'da beklenen olası büyük depreme karşı, binlerce binanın yenilenmesine olanak sağlayan bu yasanın yapılan son çalışmalarla büyük yol aldığını söyleyebiliriz. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla güvenli yapılar inşa edebiliriz ve depremin yaratacağı etkiyi en aza indirgeyebiliriz.

Kentsel Dönüşüm Yasası’nın çıkarılmasıyla birlikte özellikle İstanbul, adeta büyük bir şantiye alanına dönüştü. Son yılların gündem konusu olan kentsel dönüşüm hareketi önümüzdeki 10 yılın da mevzusu olmaya aday. İnşaat sektörünün büyüme ve gelişme potansiyelini yine kentsel dönüşüm politikaları belirleyecek.

Ayrıca konutlarda olduğu gibi son 10 yıl içinde mevcut kamu binalarının yenilenmesi ve eğitim binalarındaki dönüşümü sevindirici buluyoruz. Çocuklarımız hem konforlu binalarda eğitim yapıyor hem de can güvenliği sağlanmış oluyor. Firma olarak, son üç yıl içinde 180 derslik yıkarak yerine daha elverişli 250 derslik inşa ettik.

Yapıen İnşaat olarak 1992 yılından bu yana taahhüt ve konut projeleri üzerine inşaat çalışmaları yürütüyoruz. Bugüne kadar binin üzerinde konut üreten firmamız, kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdi. İstanbul’da hareketlilik gösteren kentsel dönüşüm projelerine Yapıen İnşaat olarak biz de katkı sunmak istedik. Toplumsal sorumluluk olarak gördüğümüz kentsel dönüşüm çalışmalarını destekliyor ve bu alanda çalışmalarımızı hızlandırmayı hedefliyoruz."

İhsan Çulhalık/ İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

"Çok büyük can ve mal kaybına sebep olan 17 Ağustos depremini, 18'inci yılında da derin bir acıyla anıyoruz. 18 yıl önce yaşanan deprem felaketiyle doğal afetlere karşı ne ölçüde hazırlıksız olduğumuz gözler önüne seren 17 Ağustos depremi, toplumsal bilinçlenmenin de önünü açtı. Böylelikle çıkan yasalar ve düzenlemelerle kentsel dönüşüm yasası çıkarılmış oldu.

Kentsel dönüşüm çalışmalarına baktığımız zaman, yatırımcının önünde artık engelin kalmadığını görülüyor. Artık tek tek binalarla uğraşılmayacak, her bir binadan ayrı karot (beton kalitesini ölçen numune alımı) olmayacak. Bakanlar Kurulu devreye girerek, belli bir bölgeyi ‘Riskli alan’ ilan edebilecek. Böylece müteahhitlerin tasarlanan büyüklükte alanlar için proje geliştirmeleri kolaylaşacak. Bir bölgenin yüzde 65’i riskli ise 100’ü kapsama alınmış olacak. Bu sayede tek tek bina sahiplerinin itirazının önüne geçilecek. Böylelikle projelerin yapımı hızlanacak. Bu durum hem arsa sahibi hem de müteahhit açısından büyük bir avantaj. Dolayısıyla kimse haklarından mahrum edilmeyecek.

Son yıllarda kentsel dönüşüm çalışmaların hız veren İstanbul, Fikirtepe'den sonra en büyük kentsel dönüşüm çalışmasını Ataşehir'de sürdürüyor. Ataşehir'in 17 mahallesinden biri olan Yenisahra, kentsel dönüşüm açısından önemli bir bölge. Biz de İnsay Yapı olarak kentsel dönüşüm çalışmalarımıza Yenisahra'da başlayacağız. Hak sahipleriyle şu an için görüşmelerimiz sürüyor. Gerekli çalışmaların tamamlanmasıyla kentsel dönüşüm projesine başlayacağız. Şu ana kadar üç bölgede 30 bin metrekarelik alan üzerinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yenisahra’da üç yıldır irtibat ofislerimizle bölge insanıyla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Aynı şekilde Beykoz Soğuksu’da kentsel dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor. Beykoz Soğuksu’da yaklaşık 15 bin metrekarelik bir alan üzerinde çalışmayı planlıyoruz."

Bilent Dündar/ 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

17 Ağustos 1999 yılında, saat 03.02'de meydana gelen ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden tam 18 yıl geçti. Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya, İstanbul ve Yalova'da büyük can ve mal kaybı ile yıkıma neden olan depremde resmi verilere göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 35 bin konut ve 5 bin iş yerinin yıkıldığı depremde 45 binden fazla da hasar görüldü. Geride bıraktığımız bu büyük deprem felaketini derin bir acıyla anıyoruz. Yaşanan can ve mal kayıplarıyla toplumsal yara alan ülkemizin, bir daha böyle bir acıyla karşılaşmamasını umuyoruz.

17 Ağustos depremiyle kentsel dönüşüm çalışmalarına başlayan Türkiye'nin geçen yıllar içinde büyük yol katettiğini görüyoruz. Bu konuda daha yolun çok başında olan ülkemizin çürük binaları biran evvel yenilenmesi için var gücüyle çalışması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü, kabul etmemiz gereken deprem gerçeğini unutmamamız gerekiyor. Türkiye’deki konut stokunun yaklaşık yüzde 40'ı riskli konumda yer alıyor. Depremde bunların çoğunun hasar göreceği planlanıyor. Bu gerçek göz önünde bulundurularak kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verilmeli.

Kentsel dönüşümün en iyi şekilde yapılabilmesi için tüm inşaat firmalarına büyük görevler düşüyor. 216 Yapı olarak toplumsal sorumluluk olarak gördüğümüz kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdik. Özellikle zemin etütleri çalışmalarında en güvenli bölgelerden biri olarak çıkan Çekmeköy'de, depreme dayanıklı konutlar üretiyoruz. Çekmeköy’de hayata geçen 216 Butik Plus projesinin teslimatları tamamlandı ve yaşam başladı.

İlk kentsel dönüşüm projemiz olan Kozyatağı 216 Bahar'ın inşaat çalışmaları bitti, en yakın zamanda da teslimlerine başlayacağız. Önümüzdeki ay yaklaşık 246 daireden oluşacak yeni bir projenin inşaat çalışmaları için gün sayıyoruz. Çekmeköy Taşdelen'de inşa edilecek olan 216 Koru Plus Taşdelen'de ön talep toplamaya başladık. Önümüzdeki dönemde de ön satışları yapılacak. Yine 2018 yılında Çekmeköy Alemdağ’da yeni bir projeye başlamayı hedefliyoruz.