Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türkiye ekonomisi yüzde 5 büyüdü

İş dünyasının nde gelen isimleri, TÜİK tarafından açıklanan yıllık yüzde 5 büyüme oranına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TÜİK tarafından açıklanan inşaat sektörü büyüme hızı, iş dünyası ve reel sektörün önde gelen isimleri tarafından yorumlandı.

“İnşaat sektörü büyümeye devam edecek”

İnşaat sektörünün büyümeye devam edeceğini ifade eden Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, "TÜİK’in açıkladığı veriler açıkça gösteriyor ki büyüme beklenenden daha iyi. Bu yılın ilk çeyreğinde cari fiyatlarla en yüksek büyüme hızı yüzde 35,5 ile finans ve sigorta faaliyetleri sektöründe kaydedildiğini görüyoruz. Tarım, ormancılık ve balıkçılık sektöründe büyüme hızı yüzde 10,2, inşaat sektöründe yüzde 10,7 olarak devam ediyor. Yerli ve yabancı yatırımcı gözünde gayrimenkul hala en güvenilir liman olarak görülüyor. Devlet teşviki ile gelen faiz indirimleri, konut sahibi olmayı kolaylaştıran uzun vadeli kampanyalar, yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkı, tapu harçları ve damga vergisinde sağlanan indirimler sektörün büyümesini sağlıyor. Ülke ekonomimiz ve inşaat sektörü açısından yılın devamında da aynı büyümenin devam edeceğini öngörüyoruz”dedi.

“Sektör hız kesmeden büyüyor”

İnşaat sektörünün hız kesmeden büyümeye devam ettiğini vurgulayan Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Öztürk, “Ekonominin lokomotifi olarak görülen inşaat sektörü TÜİK tarafından açıklanan son verilerle göre büyümeye devam ediyor. Türkiye ekonomisi yüzde 5 büyüdü, inşaat sektöründe büyümenin de yüzde 10,7 olduğunu görüyoruz. Hükümetin uygulamaya koyduğu teşvik ve desteklerle ekonominin çarkları dönmeye devam ediyor. Sektörün büyümesini sürdürmesi, yapılan yatırımların hız kesmeden artması için devlet tarafından inşaat sektörünün desteklenmeye devam etmesi gerekiyor. Önemli olan bu rakamların sürdürülebilir olması. Bizler sektör temsilcileri olarak üzerimize düşen görevi yapmaya devam edeceğiz, yatırımlarımızı ara vermeden sürdüreceğiz”dedi.

“İstihdamın artması için yatırıma devam edilecek”

İstihdamın artması için yatırıma devam edilmesi gerektiğini belirten Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç sözlerine şu şekilde devam etti: “Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de ülkemiz ve sektörümüz için hepimiz üstümüze düşeni yapmaya devam etmeliyiz. TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre inşaat sektörü yüzde 10,7 büyüme gerçekleştirdi. Bu veriler ülke ekonomimizin lokomotifi olarak nitelendirilen inşaat sektörü açısından oldukça sevindirici. Sektör açısından yıl boyunca büyüme devam edecektir. Yatırımların durmaması, istihdamın artması için sektör temsilcileri olarak çalışmalarımızı artırmamız gerekiyor.”

“İnşaatta hareketlilik sürecek”

İnşaat sektöründe hareketliliğin devam edeceğini belirten Başyazıcı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Başyazıcıoğlu, “Türkiye’nin büyümedeki lokomotif sektörü olan inşaat, büyümesine hız kesmeden devam ediyor. İnşaat sektöründeki hareketlilik Türkiye’nin genel büyüme trendine de yansımış durumda. TÜİK’in son açıkladığı yıllık %5 büyüme oranının beklentilerin üzerinde gelişmesinin de, bunun en sağlam kanıtı olduğunu düşünüyorum. Umut verici olarak adlandırabileceğimiz bu oranı detaylı incelediğimizde, sanayi üretiminin yüzde 5,3, tarım üretiminin yüzde 3,2 ve inşaat sektörünün yüzde 3,7 yükseldiğini görüyoruz. Özellikle konuta yönelik talepte yaşanan bu artışı aynı zamanda konut ihtiyacının da bir göstergesi olarak okuyabiliriz. Ayrıca bu veriler bize devlet teşviki ile gelen faiz indirimleri ve hayata geçirilen yeni kampanyalar sonucu ivme kazanan inşaat sektörünün büyümesini arttırarak devam ettireceğini de göstermektedir. Dolayısıyla güven veren ülke ekonomisi ile yatırımcılar tekrar harekete geçmiş oldu”dedi.

“Büyümenin lokomotifini ihracat oluşturuyor”

Türkiye’deki büyümenin önemli bir kısmını ihracatın oluşturduğunu ifade eden ERA Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, “Türkiye ekonomisi 2017’nin ilk çeyreğinde yüzde 5,3 büyüyerek son dönemin rekoruna imza attı. Büyümenin ağırlık noktasının ihracat olduğunu görüyoruz. Aynı dönemdeki ihracatımızın yüzde 10,6 arttığını ancak ithalatın artmadığını da görüyoruz. Geçen yıl sonuna kadar sürekli yükselen döviz kurlarının ekonomide yaratması gereken en önemli olumlu fark bu idi. Son yıllarda Türk Lirasının oldukça yükselmesi sonucu ülke ekonomisinin dışa bağımlılığı artmış ve ülke neredeyse her şeyini ithal eder duruma gelmişti. Gerek tarım, gerekse imalat sanayi, aşırı değerli TL nedeni ile güç durumda kalmış, sanayi yatırımları tökezlemiş, ekonomiyi ağırlıklı olarak inşaat sektörü finanse etmişti. Bu sarmalın şu anda kırılmaya başladığını görüyoruz. Büyümenin diğer bir etkeni ise ekonomide alınan önlemler ile tüketimin artması oldu. Beyaz eşya, mobilya ve otomotiv de yapılan vergi indirimleri talebi patlattı. Bunu geçici bir pansuman etkisi olarak ta düşünebiliriz, yatırım mallarındaki bu artışın sürekli olmasını beklememeliyiz ancak büyümenin devam edeceğini öngörüyorum. İhracattaki artış trendi devam edecektir. Yeni döviz kurları seviyesi, turizmi de yeniden cazip hale getirmiştir. Geçen yıl ülkemizde yaşanan terör saldırıları sonrası turizm de yaşanan gerilemenin de seyrini yeniden yükselmeye çevirdiğini ön görürsek bu durum inşaat sektörünü de yeniden hareketlendirecektir. Türkiye ekonomisine de yaradı. İhracat ilk çeyrekte yüzde 10.6 arttı ve büyümeye 2.39 puanlık katkı yaptı. Bu neredeyse büyümenin yarısı. İthalat artışı ise çok sınırlı kaldı”dedi.