Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türkiye ekonomisine güvenen Avrupalı yatırıma geliyor

ERA Gayrimenkul'ün davetlisi olarak Türkiye'ye gelen ünlü gayrimenkul eğitmeni Kostas Bakas, "Avrupalı, Türkiye'ye ve ekonomiye güvenerek yatırıma geliyor" dedi.

ABD merkezli uluslararası gayrimenkul danışmanlık markası ERA, Türkiye’de gayrimenkul sektörünün daha güvenilir ve nitelikli olması için çalışmalarına devam ediyor. Gayrimenkul danışmanlığı sektöründe eğitime verdiği destekle bilinen ERA Gayrimenkul Türkiye, bu kez de ünlü gayrimenkul marka gelişimcisi ve eğitmeni Kostas Bakas'ı Yunanistan'dan Türkiye'ye getirdi.

13 şehir 45 ofisten 55 broker’ın katılımı ile gerçekleşen IntERActive Eğitim Programı'nda bir broker’ın verimli çalışabilmesi için izlenmesi gereken yollar, bütçeleme, karlılık konularına ve bir franchise ofisinin işletme yapısı yönetimi ve gelişimi büyüme süreçlerine değinen Bakas, yabancı uzman gözüyle gayrimenkul ve danışmanlık sektörünü de değerlendirdi.

Türkiye’nin dışarıdan bakıldığından gelişmiş, batılı ve modern bir ülke olarak algılandığını belirten Kostas Bakas, “Özellikle inşaat ve gayrimenkul sektörünün yeni projelerle geliştiğini görüyorum. Türkiye’de konut ihtiyacı dışında ayrıca ticari mülklerde de hareketlenme görüyorum. Bu kapsamda Avrupa’daki pek çok ülke Türk hükümetine de güvenerek buraya gelip yatırım yapıyor.

Türkiye’nin dışında dünyada tanınmış bir sistem olan ERA’nın bu noktada çok stratejik bir rolü var. Tahminlerime göre ERA, önümüzdeki yıllarda bu alandaki en iyi hatta tek oyuncu olacak. ERA, müşterilerine hem alım hem de satım açısından yardımcı olabilecek her türlü teknoloji, yöntem ve ekibi sunuyor. Türkiye’deki ERA danışmanları almış oldukları profesyonel eğitimler ile yüksek kalitede hizmet sunan kişiler olarak sektörde farkını ortaya koyuyor.

Türkiye’ye geldiğimde karşımda modernleşme sürecini tamamlamış medeni bir ülke gördüm. Bu kapsamda yabancı yatırımcıları Türkiye’de yatırım yapmaya davet etmek istiyorum. Önümüzdeki 5 yılda Türkiye yatırım için daha iyi bir duruma gelecek. Gördüğüm kadarıyla Türkiye ekonomi ve ulus olarak çok olumlu yönde adımlar atıyor" diye konuştu.

Eğitim, teknoloji ve network desteği

ERA Gayrimenkul Türkiye'nin eğitime verdiği önemi vurgulayan ERA Gayrimenkul Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu ise eğitim programında 5 gün boyunca interaktif ve paylaşımlı bir yöntem kullandıklarını hatırlattı. Ekşioğlu, "Bugün brokerlarımız için hem Türkiye’yi hem de Türkiye’deki piyasayı çok yakından tanıyan yurtdışından bir eğitmen geldi. Brokerlarımız için özel gerçekleştirdiğimiz bu eğitim programında 5 gün boyunca interaktif ve paylaşımlı bir yöntem kullandık.

Farklı şehir ve lokasyonlardan gelen brokerlar’ın network yapma fırsatı bulduğu IntERActive Eğitim Programı’nda ofis sahiplerini başarıya götüren etkili satış teknikleri, liderlik, ekip kurmak, gayrimenkul danışmanı adaylarının değerlendirilmesi, karlılık, ofis dizaynı konularına ağırlık vererek ofislerin üretkenliklerini artırmak üzere aktif bir eğitim gerçekleştirdik. Türkiye’nin ilk gayrimenkul akademisini Bağdat Caddesi’nde 400 m2'de kurarak birçok alanda eğitim verdik.

Gayrimenkul danışmanlığı konusunda MEB sertifikası veren Türkiye’deki ilk ve tek kurum olarak ERA Akademi’de, yine sektörde bir ilk olan ‘ERA Clinic’ ve ‘ERA Coaching’ hizmetlerinin de dahil olduğu güçlü eğitim modeli geliştirdik. Yatırımcılarımızın her zaman yanındayız. Yatırımcılarımıza eğitim, teknoloji, portföy ve network desteği sağlıyoruz. Birçok projenin pazarlanmasında pay alıyoruz ve bunları ofislerimize dağıtıyoruz. Microsoft işbirliğiyle danışmanlarımıza mobil çalışma imkanı sağlıyoruz. Tüm emlak ilan siteleriyle entegre hale getirilen 'www.eraturkiye.com.tr'de danışmanlarımızın portföyleri tek tıkla tüm mecralarda yayınlanıyor" diye konuştu.

"Piyasa düşüşteyken yatırım yapın"

Siyasi ve ekonomik moralsizliklerin yaşandığı bir dönemde durmadıklarını ve yatırım yapmaya devam ettiklerini belirten Ekşioğlu, "Aslında 15 Temmuz süreci sonrasında herkes bir umutsuzluğa kapıldı. Ama biz son iki ayda 12 yeni ofis açtık. Birçok yatırımcı bu süreçte yatırımlarını beklemeye aldı. Ancak piyasa düşüşteyken yatırım yapılmalı ki; piyasa yükselmeye başladığı zaman kar sağlanabilsin. Ekonomik konjonktüre bakacak olursak ERA ailesine dahil olmak için çok iyi bir zamandayız çünkü hem ofis kiralarının hem de işletme maliyetinin düşük olduğu bir dönemdeyiz. Gayrimenkul sektöründe sürekli bir hareket var, satışlar artıyor. Sektör yine altın çağını yaşayacak, özellikle ikinci el konu konut satışlarının artacağını tahmin ediyoruz" dedi.