Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türkiye en çok yeşil bina sertifikası alan 6’ncı ülke

LEED yeşil bina sertifikası alan ülkeler arasında Türkiye, 6’ncı sırada yer aldı. Türkiye’de 10.90 milyon metrekare sertifikalı yeşil alan bulunuyor.

Türkiye, Amerikan Yeşil Bina Konseyi’nin (USGBC) 150 ülkeyi kapsayan bir araştırmasına göre, çevre dostu yeşil bina sertifikaları sıralamasında ilk 10’a girdi. Toplam 10.90 milyon metrekarelik sınıflandırılmış bina alanı ve 337 adet sertifikasını almış projesi ile birlikte Türkiye, ABD hariç dünya ülkeleri sıralamasında 6’ncı sırada yer aldı.

YABANCI YATIRIMCILARIN İLGİSİ ARTACAK

Türkiye’deki sertifikalandırılmış alanların yaklaşık yüzde 60’ına imza atan Türkiye’nin vizyoner şirketi Altensis’in kurucu ortaklarından Emre Ilıcalı, araştırma sonuçları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tüm dünyadan farklılaşmak isteyen bir ülkenin yeşil sertifikalı proje sayısının çok daha fazla olması gerektiğini söyleyen Emre Ilıcalı, son yıllarda hızı yavaşlasa da özellikle genç nüfus, artan kentleşme ve mevcut deprem riski nedeniyle yıllık bina arzının gelişmiş ülkelere oranla çok daha yüksek olması gereken ülkemizde yeşil bina sayısının da buna paralel olarak önümüzdeki yıllarda tekrardan ivme kazanarak artacağını söyledi.

TÜRKİYE 6’NCILIĞA YÜKSELDİ

USBGC sıralamasında Kanada 46.81 milyon metrekare ile birinci, Çin 68.83 milyon metrekare ile ikinci, Hindistan 24.81 milyon metrekare ile üçüncü, Brezilya 16.74 milyon metrekare ile dördüncü, Kore 12.15 milyon metrekare ile beşinci oldu. Geçtiğimiz yıllarda sıralamada Türkiye’nin önünde yer alan Almanya, Tayvan ve Birleşik Arap Emirlikleri yeni sıralamada Türkiye’nin gerisinde kaldı.

Emre Ilıcılı, 10.90 milyon metrekare sertifikalı yeşil alana sahip olduğu belirtilen Türkiye’nin mevcut durgunluk sürecine rağmen çok büyük başarı gösterdiğini ifade etti. Ilıcalı, Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda özellikle yeni Kentsel Dönüşüm stratejisinde Sürdürülebilir ve Yeşil Binalara verilen önemle birlikte farkındalığın da artmasıyla çok yakında ilk 5’e girebileceğini ifade etti.