Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türkiye genelinde konut fiyatları yüzde 4,02 arttı

Son bir yıl içinde Türkiye'de genelinde satılık konutlarda yüzde 4,02 oranında artış yaşandı.

Aralık ayında Türkiye genelinde konut fiyatları geçen yıla göre; yüzde 4,02 arttı. "Reidin Emlak Endeksi"ne göre, en yüksek fiyat artışı yüzde 2,04 ile Balıkesir'de görüldü. Yıllık bazda da Balıkesir yüzde 26,9'luk artışla ilk sırada yer alırken, onu Giresun ve Edirne izledi.

Türkiye'de satılık konut fiyatlarının en çok arttığı il ise Balıkesir oldu. Kiralar ise son bir yıl içinde yüzde 7 oranında yükseldi. Kirada en çok artışın yaşandığı il ise Aydın oldu.

Son 1 yılda Türkiye genelinde konut fiyatları yüzde 4'ün üzerinde artarken, en yüksek artış Balıkesir'de yaşandı. Kiralar ise bir yılda yüzde 7 yükseldi. Kirada zam şampiyonu ise Aydın oldu.

Aralık ayındaİstanbul Anadolu yakasındaki markalı konut projelerinde fiyatlar yüzde 0,16; Avrupa yakasında ise yüzde 0.46 yükseldi. Yabancılara satış oranı ise 1 puan daha geriledi, toplam satışlar içinde yabancılara konut satışının payı yüzde 3 oldu. Konut tiplerine göre alımlara bakıldığında, en çok 3+1 konutların tercih edildiği görülüyor.

Yozgat ve Zonguldak'ta da kiralar yükseldi

Aralık ayında peşinat kullanım oranı yüzde 31, banka kredisi kullanım oranı yüzde 34 ve senet kullanım oranı yüzde 35 olarak gerçekleşti. Aralık ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 18'i bitmiş, yüzde 82'si ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Stok erime hızı ise yüzde 3.9 ile son 6 aylık ortalamanın üzerine çıktı. Kiralara gelince Türkiye genelinde 68 şehrin kapsayan "Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi"ne göre, kiralar Aralık'ta bir önceki aya göre yüzde 0.16, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7.19 arttı.

Kiraların yıllık bazda en fazla yükseldiği kent yüzde 22,57 ile Aydın olurken, onu Yozgat ve Zonguldak izledi.