Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türkiye genelinde konut satışları artış yaşadı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2018 Ocak ayına ilişkin konut satış istatistikleri açıklandı. Verilere göre satışlar yüzde 1,7 artış gösterdi.

Her ay TÜİK tarafından açıklanarak kamuoyuna duyurulan konut satış istatistik verilerinin bu ayki raporu da açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı Ocak ayı verilerine göre konut satışlarında yüzde 1,17 seviyesinde bir artış yaşandığı kaydedildi. Konut satışı ile 97 bin 19 oldu.

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, piyasada yaşanan durgunluğu ve konutta şişkinlik var mı, yok mu tartışmalarına rağmen rakamsal olarak konut satışlarında artış meydana geldiği kaydedildi. TÜİK tarafından açıklanan istatistiki verilere göre Türkiye genelinde konut satışları bu yıl ocak ayı içerisinde bir önceki senenin aynı ayına kıyasla yüzde 1,17 seviyesinde artış gösterdi. Bu artış 97 bin 19 konut satışına tekabül ediyor.

Konut satışlarında yine beklenen oldu ve ilk sırayı en çok satış yaparak İstanbul aldı. İstanbul’da gerçekleştirilen 16 bin 336 konut satışı ve yüzde 16,8 oran ile genel satışlardaki en yüksek payı alan il oldu. İstanbul Türkiye genelinde en çok konut satışı gerçekleştirilen il oldu.

Konut satışlarında şampiyon olan İstanbul’u 9 bin 720 adet gayrimenkul satışı gerçekleştirilen Ankara takip etti. Ankara’nın Türkiye genelindeki toplam satış oranı ise yüzde 10 şeklinde gerçekleşti.

İstanbul ve başkentten sonra en çok gayrimenkul satışı yapılan üçüncü il ise yüzde 6’lık payı ve 5 bin 841 adet konut satışıyla İzmir olmayı başardı.

Konut satış oranlarının ve sayılarının en düşük olduğu iller ise söz konusu dönemde yapılan satışları dikkate alındığında sırasıyla Ardahan, Hakkari ve Bayburt oldu.