Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türkiye Müteahhitler Birliği: Sektör yurtiçinde destek bekliyor

Türkiye Müteahhitler Birliği, Ekim 2018 İnşaat Sektörü Analizi raporunu yayınladı. Analiz raporunda birçok noktaya dikkat çekişti. Tüm detaylar haberimizde…

Türkiye Müteahhitler Birliği Ekim 2018 İnşaat Sektörü Analizi raporunu yayınlandı. Analiz raporunda, yurtdışında toplanan inşaat sektörünün yurtiçinde destek beklediği belirtildi.

121 ÜLKEDE, 371 MİLYAR DOLARLIK, 9 BİN 400 PROJE İNŞA EDİLDİ

Ekim 2018 İnşaat Sektörü Analizi raporunda Türk müteahhitlerin 2018 yılının ilk 3 çeyreğindeki performansları incelendi. “Pazar genişliyor, toparlanma sürüyor” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, Türk müteahhitlik firmalarının 1972’den 2018 Eylül sonuna kadar 121 ülkede 9 bin 400’den fazla proje üstlendiği ve toplam bedelin 371 milyar dolara ulaştığı vurgulandı.

Rusya’yla ilişkilerde normalleşmenin yanı sıra enerji fiyatlarındaki artış ve Sahra Altı Afrika başta olmak üzere potansiyel pazarlardaki fırsatlar da göz önüne alındığında, 2018 sonunda yurtdışında üstlenilen yeni proje bedelinin yeniden 20 milyar dolar bandına ulaşabileceği belirtildi.

İNŞAAT FİRMALARI ÇOK CİDDİ ZORLUK YAŞIYOR

Raporda, inşaat firmalarına da değinildi. Özellikle yapım işlerinde ağırlıklı olarak kullanılan çimento, akaryakıt, demir, bitüm, boru gibi malzeme fiyatlarında özellikle son iki yıldır yaşanan yüksek artışlarla birlikte kurda son 6 ayda öngörülmesi mümkün olmayan yükseliş nedeniyle inşaat firmalarının çok ciddi zorluklar yaşadıkları belirtildi.

KONKORDATO SAYISI ARTTI

Piyasada nakit dönüşünün azaldığının ifade edildiği raporda, konkordato ilan eden firma sayısının kayda değer oranda arttığının altı çizildi. “Yatırımlar açısından bekle-gör stratejisinin korunduğu bu dönemde iş dünyasının öncelikli talebi; uzun süredir siyasetin öncelik taşıdığı gündemde önceliğin ekonomiye gelmesi olmuştur” ifadeleri kullanıldı.

KONUTTA EĞİLİM KAMPANYADAN SONRA TERSİNE DÖNDÜ:

Mayıs-Haziran döneminde konut satışlarında yakalanan olumlu eğilimin faiz ve fiyat indirim kampanyalarının sona ermesinin ardından terse döndüğünün belirtildiği raporda, toplam satışlarda Ağustos ve Eylül’de geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine göre sırasıyla yüzde 12,5 ve yüzde 9,2 düşüşün yaşandığı ifade edildi.

GAYRİMENKUL YERİNE ALTERNATİF YATIRIMLAR TERCİH EDİLİYOR

Alternatif yatırım araçlarındaki getiri oranlarının yüksek olmasının, gayrimenkulün bir yatırım aracı olarak tercih edilmemesine sebep olduğunun gözlemlendiği vurgulandı. Yatırımcılara güveni tekrar tesis etmek için mali disiplin ve tasarrufun vurgulanması, borç yerine öz kaynakla fonlanan bir büyüme modelinin benimsenmesi gerektiği belirtildi.

TÜRKİYE BU ZORLU SÜRECİ ATLATACAKTIR

Türkiye ekonomisinin güçlü mali temellerine, sağlam banka bilançolarına, kriz yönetimi konusunda deneyimli olmasına ve esnek özel sektöre dikkat çekilen raporda, bu zorlu sürecin de atlatılacağı vurgulandı.