Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türkiye'de gayrimenkulün değerlendiği 5 il

Emlak sektöründe beş şehir yükselişe geçti. Sakarya, Yalova, Kocaeli, Ordu ve Çanakkale şehirlerinde konut satışlarında ve fiyatlarında önemli bir artış var.

Türkiye genelinde emlak piyasasında hareketlilik başladı. Kısa süre önce devlet ve özel sektör teşvikleri sayesinde yaşadığı sıkıntılı günlerden kurtulan emlak sektörü İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerin yanı sıra yurt genelinde hareketlilik yaşamaya başladı.

Özellikle Yalova, Kocaeli, Sakarya, Çanakkale ve Ordu illerinde emlak sektöründe önemli bir hareketlilik meydana geldiği görüldü. Gayrimenkul alanında karlı yatırım yapmak isteyen ya da daha büyük şehirlere alternatif olarak daha sakin ve düzenli illerinde yaşamak isteyenler yeni yerler keşfetmeye başladı.

Bu keşifler sonucunda Yalova, Çanakkale, Ordu, Sakarya ve Kocaeli illeri konut sektöründe karlı yatırımların yeni adresi oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin dışında bu şehirlerde de değerlenme ve fiyatlarda ivme kazanıldı.

Hem yerli hem de yabancı yatırımcının dikkatini çekmeyi başaran Yalova’da satılık konut fiyatları yüzde 0,89 oranında artış yaşadı. Yalova’da geri dönüş süresi ise 20 yıla düştü. Konut fiyatları ise ortalama 177 bin TL ile 295 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.
Çanakkale’de ise yatırımlar sayesinde konut fiyatları bir yılda yüzde 0,21 oranında artış yaşadı. Şehirde satılık ev fiyatları 183 bin TL ile 306 bin TL arasında farklılık gösteriyor.

Konut satışlarında önemli bir artış kaydedilen Ordu’da son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 1.23 artış gösterdi. Ordu’da ortalama daireler için fiyatlar 150 bin 508 TL ile 250 bin 800 TL arasında değişiyor. Bölgedeki konut yatırım geri dönüş süresi ise 24 yıl olarak tespit edildi.
İstanbul’a yakın konumu ile dikkat çeken Sakarya’da ise fiyatlar yüzde 0,28 oranında artış gösterdi. İlde ortalama konut fiyatları ise 145 bin TL ile 243 bin TL arasında farklılık gösteriyor.

Kocaeli’nde ise İstanbul’a bağlanacak metro projesi sayesinde fiyatların yükselişe geçtiği kaydedildi. Kocaeli’nde konut fiyatları yüzde 0,73 oranında artış gösterdi. İlde ortalama konut fiyatları 147 bin TL ile 246 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.