Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Türkiye'de konuta talep bitmez"

İnşaat sektörünün patronları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılının üçüncü çeyreğine (temmuz-eylül) ilişkin "İnşaat ciro ve üretim endeksleri" verilerini yorumladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılının üçüncü çeyreğine (temmuz-eylül) ilişkin "İnşaat ciro ve üretim endeksleri" verilerini açıkladı. TÜİK'in açıkladığı verilere göre, inşaat sektöründe ciro yüzde 6,9, üretim yüzde 4,2 azaldı. Sektörün önemli isimleri sektördeki durgunluğu yorumladı.

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan:

TÜİK’in açıkladığı verilere göre inşaat sektörünün mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 6,9 gerilediği görülüyor. Bu gerilemenin başlıca nedenleri arasında 15 Temmuz darbe girişimi ve 9 günlük uzun bayram tatilinin etkisi olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca döviz kurlarındaki ani yükselişin de bunda etkisi olabilir. Ancak bu veriler dönemsel verilerdir ve yılın geneli için bir fikir vermez. 2016’ya genel olarak baktığımızda konut fiyatlarının yıl içerisinde ortalama yüzde 10 arttığını görüyoruz. Buna ek olarak TÜİK verilerine göre inşaat ciro endeksinin geçen yılın 3. çeyreğine oranla yüzde 3,3 arttığı görülüyor. Bu da, 15 Temmuz sonrası oluşan durağanlığa karşı hem hükümetimizin hem de sektörün seferberlik ilan ederek konut faiz oranlarını aşağıya çekmesinin ne kadar yerinde bir karar olduğunu gösteriyor.

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan:

Yıllık bazda adette ve fiyatlarda geri gidiş yok. Her ikisi de yukarı seyrediyor. 10 ayda fiyat yaklaşık yüzde 10 arttı. Yılsonu tapu sayısı 1 milyon 350 bin civarında olacak.

3. çeyrekte ise 15 Temmuz olaylarının etkisi, dövizin ani artışı, terördeki tırmanış gibi faktörler nedeni ile dönemsel bir gerileme göstermiş olabilir. Bunlar yıl geneline tesir etmez ve hızı düşse de artış bu yıl da önümüzdeki yıl da devam edecektir.

Türkiye'de konuta talep durmaz hele 19 milyon konut stokunda 2/3 oranında yenileme ihtiyacı varsa…

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ:

TÜİK’in açıklamış olduğu verilere göre, inşaat ciro endeksi bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 6,9 geriledi. İnşaat ciro endeksi ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,3 arttı. Bu gerilemenin dönemsel olduğunu düşünüyoruz, 15 Temmuz’dan sonra yaşanan olumsuzluklar, doların devamlı yükselmesine bağlı gelişen bir durum.

Ayrıca firmalar kar marjlarından feragat ederek konut satışlarını gerçekleştirdiğinden cirolar düşüyor, böylelikle stoklarını tüketmeye çalışıyorlar. Metrekare fiyatlarının 7 bin TL ve üstü olan konutlarda talep daralması yaşanıyor. Satışı devam eden konutların genellikle bu rakamların altında olduğunu görüyoruz. İnşaat ciro endeksindeki bu gerileme yılın 3. çeyreğine ait, bu nedenle de yılın genelini kapsıyor diyemeyiz.