Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türkiye’de milyonlarca kişi sorunlu evde oturuyor

Türkiye’deki 19.5 milyon konuttan 7.5 milyonu sorunlu. Bu sorunların başında çatı akması, rutubet ve yalıtımsızlık gibi sıkıntılar geliyor.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, Türkiye’deki 19.5 milyon konuttan 7.5 milyonu sorunlu. Bu sorunların başında çatı akması, rutubet ve yalıtımsızlık gibi sıkıntılar geliyor.

Söz konusu bu verileri değerlendiren Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, 82 milyon nüfusa sahip olan Türkiye’de 7.5 milyon sorunlu konutta en az 30 milyon kişinin yaşadığını ifade etti. Sadece evlilik ve boşanmalarla yılda 700 bin konut ihtiyacının ortaya çıktığını belirten Akbal, bunun yanı sıra çok ciddi bir konut stokunun da elden geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Mevcut konut stokunda ciddi oranda sıkıntılı ev bulunduğunu söyleyen Eyüp Akbal, bu konutların yenilenmesi gerektiğinin altını çizdi.

GEREKLİLİK SEBEPLERİNİN BAŞINDA GÜVENLİK GELİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Türkiye’deki 7 ilâ 7.5 milyon konutun yenilenmesi gerektiğini söylediğini dile getiren Eyüp Akbal, bu konutların yenilenmesine dair gereklilik nedenlerinin başında güvenliğin geldiğini dile getirdi. Akbal, bu olayın bir de refah ve konfor boyutu olduğunu da sözlerine ekledi.

Avrupa’daki toplam nüfusun yüzde 13.1’inin rutubetli, çatısı akan veya sorunlu evde oturduğunu ifade eden Eyüp Akbal, bu oranın son 10 yılda yüzde 18 seviyesinden yüzde 13’lere kadar gerilediğini belirtti. Türkiye’ye bakıldığında burada kat edilmesi gereken ciddi bir mesafenin olduğunu söyleyen Akbal; “Bu oran 2006'da ise yüzde 45'e yaklaşıyordu. Her ne kadar 10 yıl öncesine göre ciddi bir ilerleme kaydetmiş olsak da hala önümüzde alınacak bir mesafe var” diye konuştu.

TÜRKİYE İLK SIRADA YER ALIYOR

Toplam 34 ülkenin dahil edildiği araştırma ile Türkiye sorunlu ev oranında Avrupa’da yüzde 38 ile birinci sırada yer alıyor. Türkiye’yi yüzde 29.3 ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi, yüzde 25.5 ile Portekiz izliyor. Sorunlu evlerin en düşük olduğu ülkeler sıralamasında ise birinci sırada yüzde 4.2 ile Finlandiya yer alıyor. Finlandiya'yı yüzde 5.9 ile Norveç, yüzde 6.7 ile Slovakya izliyor.

Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, konut stokunun yenilenmesinde hane halkının önüne çıkan en büyük sorunun finansman olduğuna dikkat çekti.