Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türkiye'de satılık konut fiyatları yüzde 10 arttı

Türkiye genelinde satılık konutların fiyatları yüzde 10 artarken, ortalama metrekare birim fiyatları 2 bin 512 lirayı buldu.

Hurriyetemlak.com Mart 2016 Emlak Endeksi'ne göre Türkiye'de son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 10, kiralık konut fiyatları ise yüzde 12 arttı. Ortalama amortisman süresinin 12 yıl olarak açıklandığı Türkiye'de satılık konutların ortalama metrekare birim fiyatları 2 bin 512 TL'ye, kiralık konutların metrekare birim fiyatları ise 18 TL'ye yükseldi.

İstanbul'da ortalama metrekare birim fiyatı 3 bin 789 TL

Endeks sonuçlarına göre İstanbul'da konutların ortalama metrekare birim fiyatı 3 bin 789 TL'ye çıktı. Son bir yılda konut fiyatlarının yüzde 15 arttığı İstanbul'da kiralık konutların fiyatları yüzde 9 artarak 22 TL metrekare ortalamasını gördü. Amortisman süresinin 14 yıl oalrak hesaplandığı İstanbul'da konut fiyatlarının en çok arttığı ilçeler sırasıyla Silivri, Şile ve Esenler oldu.

Ankara'da kiralık konutların metrekaresi yüzde 9 arttı

Ankara'da satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 8 artarken, kiralık konutların fiyatları yüzde 9 arttı. Başkent Ankara'da satılık konutların ortalama metrekare birim fiyatları bin 656 TL'ye, kiralıkların fiyatları ise 9 TL'ye yükseldi. Konut fiyatlarının en çok arttığı ilçelerin başında gelen Polatlı'yı, Altındağ ve Gölbaşı ilçeleri izledi. Şehirde amortisman fiyatı ise 16 yıl olarak belirlendi.

İzmir'de konutların amortisman süresi 19 yıl

İzmir'deki konut fiyat artışı İstanbul ve Ankara'yı geride bıraktı. İzmir'de satılık konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 20 oranında artarak 2 bin 250 TL'ye, kiralık konutların fiyatları ise yüzde 14 artarak 10 TL'ye yükseldi. Konut fiyatlarının en çok Seferihisar, Aliağa ve Tire'de artış gösterdiği İzmir'de ortalama amortisman süresi ise 19 yıl olarak belirlendi.

Yabancı yatırımcı Antalya'yı uçurdu

Rus ve Arap yatırımcıların ilk tercihi olan Antalya'da satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 18 arttı. Kiralık konut fiyatlarının yüzde 2 artış gösterdiği şehirde amortisman süresi 18 yıl olarak açıklandı. Antalya'da konut fiyatlarının en çok arttığı ilçe yüzde 12,2 oranla Aksu oldu. Aksu'yu yüzde 5,2 ile Serik ve yüzde 3,8 ile Muratpaşa izledi.

Konut fiyat artışının şampiyonu Bursa oldu

Türkiye'de konut fiyatlarının en çok arttığı il yüzde 26 ile Bursa olurken, şehirdeki satılık konutların ortalama metrekare birim fiyatı bin 545 TL'ye yükseldi. Kiralık konutlardaki artışın yüzde 23 olduğu Bursa'da amortisman süresi ise 18 yıl. Bursa'da konut fiyatlarının en çok arttığı ilçeler Gemlik, Yıldırım ve Osmangazi oldu.