Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türkiye'den en çok Iraklılar konut satın alıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her yıl açıklanan konut satış istatistiklerine göre yabancı yatırımcıya konut satışı artış gösterdi.

TÜİK 2017 yılı sonu Aralı ayı konut satış istatistikleri raporuna göre, Türkiye’de son 5 yıl içinde yabancı yatırımcıya yapılan konut satışlarında yüzde 82.5 oranında artış yaşandı. Geçtiğimiz yıl yabancılara yapılan konut satışlarında en yüksek artış ise yüzde 40.8 pay ile İstanbul oldu. Türkiye genelinden en çok konut satan alan yabancı yatırımcılar ise Iraklılar oldu. Türkiye’den en fazla konut satışı Irak uyruklu yabancı yatırımcılara yapıldı.

Yabancı yatırımcıya satış oranında yüzde 17’lik paya sahip olan Iraklılar Türkiye’den en çok konut satın alan yatırımcılar olarak ilk sıraya yerleşti.

TÜİK tarafından hazırlanan 2017 yılı konut satış istatistiklerine göre, 2016 yılına göre, yabancı yatırımcıya yapılan konut satışlarında en yüksek artış yüzde 40.8 ile İstanbul oldu. İstanbul’dan sonra yabancı yatırımcının en çok tercih ettiği iller, sırasıyla Yalova, Ankara, Trabzon oldu. Yabancı yatırımcının yaptığı yatırımlarda en büyük düşüşü yaşayan il ise Aydın olarak belirlendi.

2017 yılı genelinde yabancıya yapılan konut satışları genel konut satışlardaki payda yüzde 1.6’lık kısmı oluşturdu. Yabancı yatırımcı 2017 TÜİK raporuna göre yıl içinde yüzde 40.8 ile en çok İstanbul’dan konut aldı. İstanbul’u yüzde 31.3 ile Yalova ili, Yüzde 31.1 ile Ankara ili ve yüzde 20.7 artış ile Trabzon ili takip etti.

2017 yılında Türkiye genelinde 20 farklı uyruktan konut alımı yapıldı. İlk sırada 3 bin 85 konut alımı ile Iraklı yatırımcılar, ikinci sırada 3 bin 345 konut ile Suudi Arabistanlı yatırımcılar, üçüncü sırada ise bin 691 konut satışı ile Kuveytli yatırımcılar yer aldı.

Yabancıların 2017 yılı içinde en çok konut satın almayı tercih ettiği iller ise sırasıyla İstanbul, Antalya, Bursa ve Yalova oldu.