Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türkiye’nin deprem haritası güncellendi

Türkiye’nin deprem haritası güncellendi. Resmen yürürlüğe giren yeni harita ile en tehlikeli görülen deprem alanı oranı yüzde 42’den yüzde 17’ye indi.

Türkiye’nin deprem haritası güncellendi. 22 yıl aradan sonra güncellenen yeni haritaya göre; 46 ilde deprem tehlikesi riski azalırken, 6 ilin ise deprem tehlikesi oranı artış kaydetti.

Türkiye'nin 1996 yılında kullanıma sunulan deprem bölgeleri haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından Mart 2018'de yenilendi. Yeni deprem haritası resmen, 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girdi. Habertürk’te yer alan habere göre; yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ile yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak hazırlandı.

Güncellenen yeni harita ile Türkiye’nin en tehlikeli görülen deprem alanı oranı yüzde 42’den yüzde 17’ye düştü. Yeni deprem haritasında aralarında Adana; Antalya, Bursa, Eskişehir, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Muğla, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Van'ın da bulunduğu 46 ilin deprem riski azaldı. Yeni haritada Tekirdağ, Aksaray, Karaman, Rize, Erzurum ve Trabzon olmak üzere 6 ilin ise deprem riski artış gösterdi.

Ayrıca eski haritada binaların yüzde 44’ü tehlikeli gruptayken yeni haritada bu oran yüzde 26’ya indi.