Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Türkiye'nin en büyük dönüşüm projesi Piyalepaşa İstanbul'un temelleri atıldı

Piyalepaşa İstanbul projesinin inşaat çalışmalarına bugün Bakan Sarı ve Başkan Topbaş'ın katılımıyla düzenlenen temel atma töreniyle birlikte start verildi.

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Türkiye'de özel sektör tarafından hayata geçirilen en büyük proje özelliğine sahip olan Piyalepaşa İstanbul'un temelleri 6 Mayıs Cuma günü düzenlenen törenle birlikte atıldı. Piyalepeşa İstanbul'un temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel ve çok sayıda davetli katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, "Piyalepaşa İstanbul, hem Türkiye’de özel sektör tarafından gerçekleştirilen en büyük kentsel dönüşüm projesi hem de Polat Grubu’nun en büyük gayrimenkul projesidir. Piyalepaşa İstanbul için grubumuzun prestij projesi de diyebiliriz. Biz bu projeyi önce bulunduğu bölge ve sonra sektöre örnek olması için en iyi şekilde yapmak adına büyük bir özen ve emek gösteriyoruz. Bunu yaparken de özellikle semtin tarihi dokusunu korumaya ve yaşatmaya özen gösterdik. Bu doğrultuda projemizi yatay konseptte, Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden izler taşıyacak şekilde karma kullanım projesi olarak tasarladık" dedi.

Piyalepaşa İstanbul’u aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüklerini belirten Adnan Polat, "Bildiğiniz üzere kentsel dönüşüm özellikle deprem sonrası İstanbul için kritik bir hal aldı. İstanbul'da riskli bölge ilan edilen alanların sayısı küçümsenemeyecek düzeyde olmakla birlikte sağlıksız binalar insan hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Biz de bu bağlamda Polat Grubu olarak, sorumluluk bilinciyle hareket ediyor ve Piyalepaşa Bölgesi’nde hayata geçirdiğimiz bu proje ile sosyo-ekonomik ve kültürel değişimi ve dönüşümü hakkıyla yapmayı amaçlıyoruz" dedi.

"Kültürümüze sahip çıkıyoruz"

Piyalepaşa İstanbul ile birlikte semt kültürünün yeniden canlanacağına değinen Polat; "İstanbullular için eski mahalle mefhumu önemliydi. Bizler o mahallelerin içinde doğduk, doyasıya yaşadık ve büyüdük. Şimdilerde ise o sıcak mahalle hayatını, insanların birbirleriyle yakalayacağı samimi komşuluk ilişkisini, çocukların sokaklarda keyif içinde oynadığı oyunları özlemle anar olduk. Bu açıdan da Piyalepaşa İstanbul’un önemli bir açığı kapatacağına gönülden inanıyoruz" açıklamalarında bulundu.

"Okmeydanı'nda dönüşüme başlıyoruz"

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, kentsel dönüşümde hızla ilerlediklerini belirterek, bu durumdan çok memnun olduğunu söyledi. Piyalepaşa İstanbul'un kültürel mirası yaşatacak ve insanların can güvenliğini koruyacak bir proje olarak yükseldiğini belirten Sarı, konuşmasında terörün ülkemize olan etkilerini de değindi. Terörü bir kez daha lanetlediğini belirten Sarı, ülkemizi güzel günlerin beklediğini de sözlerine ekledi.

İstanbul'da kentsel dönüşümü bütün alanlara yaymaya çalıştıklarını belirten Bakan Fatma Güldemet Sarı, Okmeydanı'nda başlayacak kentsel dönüşüm hareketinin de müjdesini verdi.

"Kentsel dönüşüme 2 milyar TL harcadık"

İstanbul'da kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında 3 yılda kira yardımları da dahil olmak üzere 2 milyar TL'lik kaynak kullandıklarını belirten Sarı, "48 ilimizde 179 riskli alan ilan ettik. Bahsettiğimiz bu alanlar, 1 milyon 200 binin üzerinde insanımızı ilgilendirmektedir. 2015 sonu itibarıyla ise toplam 92 bin 833 binada riskli yapı tespiti gerçekleştirdik. Meclisimizden çıkan yeni yasayla evleri kentsel dönüşüm kapsamında kalan vatandaşlarımıza yeni bir destek daha verdik. Artık kentsel dönüşüme onay vermeleri halinde vatandaşımızın elektrik, su ve doğalgaz hizmetlerini almalarını sağlıyoruz." diye konuştu.

"İstanbul'da gecekondu devri bitti"

Kendisinin de bu bölgede büyüdüğünü hatırlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentsel dönüşümle birlikte İstanbul'un çehresinin değiştiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a kentsel dönüşüm sorununu çözdüğü için de teşekkürlerini ileten Başkan Topbaş, İstanbul'da artık gecekondu tipinde konutların görülmeyeceğini ifade etti. Başkan Kadir Topbaş, Piyalepeşa İstanbul'da yaşayanlar için metro istasyonundan projeye bir yürüme tüneli yapacaklarını da müjdeledi.

"Halkımız çok memnun"

Bölgenin çok değerli olduğunu açıklayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, kentsel dönüşümle birlikte Beyoğlu'nda yaşayanların birçok sosyal donatıya kavuştuklarını, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında çocukların daha iyi okullarda okuyabildiklerini ve otopark sorununu ortadan kaldırdıklarını söyledi. Belediye Başkanı Demircan konuşmasında "Halkımız yapılanlardan çok memnun. Beni yolda görenler bile çevirip mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmalarının ne zaman başlayacağını soruyor. Bu süreçte halkımızdan hiçbir kötü söz duymadık, şikayet işitmedik, kimse gelip de bizi mağdur ettiniz demedi" diye konuştu.

Sedef Öztürk/ Emlakgundem.com