Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Üçüncü: “Konut stoku kısmen eriyecek”

Konut sektöründe beklenen desteklerin sıralandığını ifade eden kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Üçüncü konut stokunun kısmen eriyeceği öngörüsünde bulundu.

Konut sektöründe hem devlet eliyle hem de özel sektör eliyle teşvikler art arda gelmeye başladı. Konut teslimlerinde KDV oranları yüzde 8’e düşürüldü. Tapu harcı bedelleri yüzde 3’e düşürüldü. Konut kredisi faiz oranları Ziraat Bankası önderliğinde konut kredisi faiz oranlarını uzmanlar tarafından psikolojik seviye olarak kabul edilen yüzde 1’in altına düşürdü. Hükümet eliyle atılan bu adımların ardından bir atak da özel sektörden geldi.

Türkiye gayrimenkul sektörünün üç büyük çatı kuruluşu KONUTDER, GYODER ve İNDER iş birliğinde konutta yüzde 20 indirim kampanyası başlatıldı.

"Şİmdi konut satın almanın tam zamanı"

"Şimdi konut almanın tam zamanı, ev alacaklar ellerini çabuk tutsun" diyen Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü inşaat sektörünün uzun zamandır beklediği teşviklerin art arda geldiğini ve bu durumun biriken konut stokunu kısmen eriteceğini söyledi.

Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, inşaat sektörünün ivme kazanması ve piyasaların hareketlenmesi adına hem özel sektörün hem de devletin çaba göstermesinin sevindirici olduğunu söyleyerek, kampanyadan önce benzer bir uygulamayı Kar Yapı olarak uygulamaya geçirdiklerini ifade etti.

"Toplumun orta kesiminin ev sahibi olma şansı yükseldi"

Gayrimenkul sektöründeki teşvikleri ve son olarak yüzde 20 indirim kampanyasını değerlendiren Üçüncü “KDV ve tapu harcı indiriminin ardından yüzde 1,25 – 1,35 bandında olan konut kredi faizinin 0.98’e kadar çekilmesi tam da beklenen bir hareket oldu. Tüm bu destek hamlelerinden sonra gayrimenkul sektörünün çatı örgütleri bir araya geldi ve kampanya kararı aldı. Dernek üyesi şirketler peşin ve kredili alımda yüzde 20 indirim yapılacağı açıklandı. 15 Haziran’a kadar geçerli olacak kampanyada toplumun orta kesiminin ev sahibi olma şansı artmış oldu” diye konuştu.

Edonia Garden'da konut satın almak isteyenlere yüzde 20 indirim ve 0,98 kredi faiz oranı imkanı

İstanbul Anadolu Yakasının Pendik ilçesinde sektöre kazandırılan Kar Yapı imzalı Edonia Garden projesinde kampanyadan önce yüzde 20 indirim uygulamasına gittiklerini hatırlatan Üçüncü, projeden konut satın almak isteyenlere yüzde 20 indirim imkânı ve 0,98 kredi faiz oranı ile vadelendirme seçenekleri sunuluyor.

Şu anda konut satın almanın tam zamanı olduğunu ifade eden Üçüncü, bu fırsatın bir daha gelmesinin zor olduğunu yatırım ya da oturum amacıyla konut satın almak isteyenlerin ellerini çabuk tutmaları gerektiğine değindi.