Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Üsküdar'daki hiç bir bina depreme dayanamaz"

Dönüşüm çalışmalarının geçtiğimiz günlerde başladığı Üsküdar ile ilgili konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, semtin kısa sürede yenilenmesi gerektiğini söyledi

Üsküdar'da 6 mahallede başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili açıklama yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ilçenin önümüzdeki yıllarda mutlaka tepeden tırnağa inşa anlamında yenilenmek zorunda olduğunu ifade etti. Türkmen, "Çünkü hem deprem ülkesiyiz, deprem kuşağında yaşıyoruz, riskli bir bölgedeyiz hem de binalarımız depreme dayanıklılık anlamında çok da iç açıcı bir durumda değil. Depremsellik noktasında sıkıntılarımız var. Bu yüzden son yıllarda yasal düzenlemelerle yapılan teşvik edici hamleler, kentsel dönüşümü hızlandırmaya yöneliktir" diye konuştu.

30 yıllık problem ortadan kaldırıldı

Üsküdar'ın birçok mahallesinde kaçak yapıların, plansız, projesiz ve ruhsatsız inşaatların oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Türkmen, şunları kaydetti:

"Üsküdar Belediyesi olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar, imar planları ve projeler geliştirdik. Bunların hepsi depreme hazırlıktır. Dolayısıyla insanların bu bilinçte ve buna hazırlıklı olması için çalışmaları sürdürüyoruz. Bugüne geldiğimizde Üsküdarımızın Boğaz bölgesi dediğimiz 270 bin insanın olduğu toplam 16 mahallesini ilgilendiren bölgelerdeki planlarla ilgili iyi bir noktaya gelmiş durumdayız.

Mevcut imar planlarına göre Küplüce, Burhaniye, Mehmet Akif Ersoy, Kirazlıtepe, Ferah, Güzeltepe, Yavuztürk, Bahçelievler, Çengelköy, Kandilli, Kuleli, Küçüksu, Kısıklı, İcadiye, Beylerbeyi ve Kuzguncuk'tan oluşan 16 mahallede 120 bin insanın yaşayabileceği hesaplanıyor. Geride kalan 150 bin kişinin de ilçede kalmasını arzu ediyoruz ve bunun için imar planlarında değişilik yaptık. Boğaz bölgesindeki imar haklarını 2 kattan geri görünüm bölgesinde 6 kata, etkilenme bölgesinde ise 7 kata çıkardık. Bu şekilde 270 bin kişi kentsel dönüşümden sonra da yine aynı evlerinde yaşayabilecek. 30 yıldır konuşulan bir konunun sonuna geldik. 1983'ten beri o planlar konuşuluyordu ama hamdolsun bu plan işi bitti. Zaten kentsel dönüşümün önündeki en büyük engel, imardaki bu kısıtlılık idi ve bunu kaldırmakla engeller de kalkmış oldu. Üsküdar'a hayırlı olsun."

Vatandaşa 3 öneri sunuluyor

Üsküdar için TOKİ ile anlaştıklarını ve TOKİ'nin 174'ü konut, 7'si işyeri olmak üzere belediyeye 181 yer yapacağını ve inşaatın başladığını belirten Türkmen, "İnşallah 2016'nın sonu, 2017'nin ilk çeyreğinde hazır olacak. Çengelköy itfaiyesi ile Birlik Camii'inin olduğu bölgede de işgalli 38 dönüm belediyeye ait arazi var. Şimdi oranın projesini bitirmek üzereyiz. Oradaki vatandaşlarımızı alıp yeni yerimize taşıyacağız. Bu defa da orayı yıkıp dönüştüreceğiz. İtfaiye ve camiyi planda ayarladık, aynı şekilde kalacak" ifadelerini kullandı.

Vatandaşlara kentsel dönüşümle ilgili üç öneride bulunan Türkmen, şöyle devam etti:

"Öncelikle bu dönüşüm işlerinde en pahalı kalem arsadır. Arsa da zaten vatandaşlarımızda var. Bunun için birinci önerimiz vatandaşların bir kooperatif kurması ve binalarını yapmasıdır. Eğer kooperatif kurmakla uğraşamayacaklarını söylüyorlarsa o zaman ikinci önerimiz TOKİ ile anlaşmalarıdır. Biz belediye olarak TOKİ ile anlaştık ve bu kurumu öneriyoruz. Çünkü TOKİ, sosyal bir kamu kurumu, dönüşümü önceliyor ve kar amacı gütmüyor. Eğer vatandaş TOKİ ile anlaşamıyorsa o zaman üçüncü önerimiz, bir müteahhitle anlaşmasıdır. Kentsel dönüşüm artık hayatımızın bir gerçeği. Bundan sonra söz vatandaşta, vatandaşlarımız hızla bu planlardan yararlanmak için dönüşüme 'evet' demeli."

Dönüşümle ilgili kırmızı çizgileri olduklarını ifade eden Başkan Türkmen, siteleşme olmayacağını ve mahalle kültürünün devam ettirileceğini vurgulayarak, otoparksız projelere de izin vermeyeceklerini söyledi.

Hilmi Türkmen, "Üçüncüsü, estetik binalar yapacağız. Madem yıkıyoruz, yeniden göze hoş gelmeyen bir bina yapılmasını istemiyoruz. Binalarımız hem dış cephesiyle estetik olacak hem de fonksiyonel olacak. Planı, projesi gayet güzel, şık olacak. Bizim insanımız en güzel binalarda, en güzel konutlarda oturmaya layık. Balkonuyla, çatısıyla, terasıyla, penceresiyle bir Üsküdar evleri geleneği başlayacak inşallah" diye konuştu.