Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Uysal: "İmzasını getirenlere yerinde dönüşüm yapacağız"

İBB Başkanı Mevlüt Uysal KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ile sosyal konut projeleri hakkında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal İstanbul Avrupa Yakasının Silivri ilçesinde hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesi hakkında kendisine sorulan soruları yanıtladı. Uysal, kimseye zorla kentsel dönüşüm yapılmayacağını ve imzasını getirenlerin yerinde kentsel dönüşüm yapacaklarını söyledi.

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ile birlikte İBB’nin Saraçhane’deki binasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Silivri’deki projenin 3. Etabında yer alan dairelerin dar gelirliler için yapıldığını ve projede 195 bin TL’den başlayan fiyatlarla 2+1, 3+1 tipinde daire seçenekleri sunulduğunu söyledi. Projedeki 2+1 dairelerin fiyatları 195 bin TL olarak 3+1 dairelerin fiyatları da 215 bin TL olarak belirlendi.

İstanbul’da kentsel dönüşüm alanlarında başarılı olunan yerler olduğunu belirten Uysal, una rağmen kentsel dönüşüm çalışmalarının önemli ilçelerde sıkışmış durumda olduğunu ifade etti. Hak sahiplerinden ek para talep edilmeden, ek imar artışı olmadan, sadece yüzde 20 mevcut dairesinden küçülterek, pay keserek inşaatlarını yaptıklarını ve bu yüzde 20’ler ile elde edilen gelirin üzerini de büyükşehir karşıladığını ifade etti.

“Doğru projeleri vatandaşlarımız gördüğü zaman vatandaşlarımızın talebinin daha fazla olacağını düşünüyoruz “diyen Uysal bu kapsamda kimseye zorla kentsel dönüşüm yapılmayacağını ve imzasını getiren hak sahiplerinin yerinde kentsel dönüşüm yapılacağını belirtti. Bunun birlikte yüzde 20 kesinti yapılacağını ancak hiçbir şekilde imar artışı yapılmayacağını da bildirdi.

Konut bedellerinin 30 bin TL’lik kısmının peşin alınacağını ifade eden Uysal geri kalan konut bedelinin yüzde 80’lik kısmının ise 36 ay faizsiz taksitlendirme hakkı olacak. Kredi kullanılarak da konut alımına uygun olan Silivri TOKİ Konutları’nda dileyenlerin 120 ay taksitle aylık yüzde 0,92 faiz oranlarıyla ödeme imkanları ve 24 satmama şartları olacağını söyledi.