Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Uzmanlar uyardı: Marmara’da 3 deprem bekleniyor

Marmara’da kaçınılmaz 3 deprem beklendiğini ifade eden Prof. Dr. Ahmet Ercan uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Ahmet Ercan, Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (BEÜ) Türkiye'nin Depremselliği konulu konferansta Marmara depremi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ercan, Marmara'da kaçınılmaz 3 deprem beklendiğini belirtti ve uyarılarda bulundu.

50 yıldır bilimle uğraştığını ifade eden Ahmet Ercan, doğa olaylarını felakete çevirenin insanoğlu olduğunu belirtti. Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre, doğanın insan gibi bir yaşantısı olduğunu söyleyen Ercan, “İnsanoğlu doğanın o yaşantısına uyum sağlamak zorundadır. Eğer depremler olmasaydı balık tutulan denizler, güzel dağlar, Zonguldak'ın altındaki maden yatakları da olmazdı. Tarım yapamazdık, ırmaklar olmazdı. Bu doğanın bir kanunudur” şeklinde konuştu.

DEPREM GÜVENLİĞİ YAPILARININ YAPILABİLECEĞİ BÖLGELER

Ülkemizde meydana gelen depremlerin yüzde 52’sinin Kuzey Anadolu kırığında, yüzde 33’ünün de Batı Anadolu Bölgesi’nde oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Ercan, deprem güvenliği yapılarının yapılabileceği bölgeleri belirtti. Ercan; “Sivas'ın güney kısımları, Ankara'nın Beypazarı ve Nallıhan kısımları, Yozgat'ın güneyi, İstanbul’un kuzey kısımları, tüm Karadeniz Bölgesi, Yalova'nın bulunduğu kesimler, Çeşme'nin belli kısımları, Antalya ve Konya’nın belli kısımları oldukça güvenli yerlerdir. Eğer deprem güvenliği yapıları yapılacaksa buralar tercih edilebilir” ifadelerini kullandı.

3 KAÇINILMAZ DEPREM

Marmara’da olması beklenen deprem hakkında da bilgi veren Ercan, “Kaçınılmaz olarak buralarda 3 deprem olacaktır. Bir tanesi Gemlik Körfezinin girişinde İmralı depremi, bir tanesi Küçükçekmece İstanbul depremi, bir tanesi ise Marmara Ereğlisi önünde Tekirdağ depremi olmak üzere 3 adet deprem beklemektedir Marmara’yı” dedi. Ercan, İstanbul'da olması beklenen depremin yüzde 35’inin Anadolu, yüzde 65'inin ise Avrupa Yakası’nı etkileyeceğini de sözlerine ekledi.