Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Uzmanlardan amortisman süresi uyarısı

Uzmanlardan ev sahibi olmak isteyenlere amortisman süresi uyarısı geldi. Bu sürede ideal zamanın 15 yıl olduğu belirtildi.

Ev sahibi olmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar var. Uzmanlar, ev sahibi olmak isteyenleri, evin kendini kaç yılda amorti edeceğini hesaplamaları konusunda uyarıyor.

Ak Gündem'de yer alan habere göre ister oturma ister kiralama amaçlı olsun amorti değerine bakarak ev alanlar uzun vadede kazanıyor. Ev sahibi olmak isteyenlerin maddi olarak gelecekte zarar görmemesi için evin amorti süresinin en fazla 15 yıl olması gerekiyor.

AMORTİ SÜRESİ 15 YILI GEÇMEMELİ

Alınmak istenen gayrimenkulün kira çarpanıyla 15 yılı geçmemesi gerektiğine dikkat çeken Emlak Danışmanı Tahsin Ünal, “Daha geç getireceği için paramızı kârlılığı daha da düşer” ifadelerini kullandı. İstanbul’da bir ev kendini 20.4 yılda, Ankara’da 19 yılda, İzmir'de ise 18.8 yılda amorti ediyor.

Uzmanlara göre, amortisman süresinin 15 yılı geçmemesi gerekiyor. Çünkü 15 yıllık sürenin aşılması evin pahalıya alındığı anlamına geliyor.

AMORTİSMAN SÜRESİ NASIL HESAPLANIR?

200 bin TL değerinde bir konut için aylık kira getirisi bin TL olduğunda; söz konusu evin sahibi 180 ayda 180 bin TL kira getirisi elde eder. Bu hesap ile vatandaş, konutu alırken cepten çıkan parayı neredeyse 15 yılda geri kazanır.