Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Vakıfbank’tan ‘konut kredisi’ açıklaması

Konut kredi faiz oranlarının yüksekliği tartışmaları devam ederken konuyla ilgili Vakıfbank Genel Müdüründen açıklama geldi.

Kamu kurumlarına yönelik kredi faiz tartışmaları devam ediyor. Yüksek konut kredisi faiz oranları nedeniyle konut satın almalarda düşüşler yaşanmaya başladı. Konut sahibi olmak isteyen ya da yatırımının konuttan yana kullanmak isteyen vatandaşlar taksitli ödeme için konut kredisini değil faizsiz projeleri tercih ediyor.

Türkiye’nin en büyük kamu bankalarından bir tanesi Vakıfbank’ın Genel Müdür Mehmet Emin Özcan tam da tartışmaların alevlendiği bir dönemde önemli bir açıklamaya imza attı. Vakıfbank Genel Müdürü Özcan, konut kredilerinden bankanın zarar ettiğini söyledi.
Faiz oranları ile bankanın maliyeti arasında olumsuz bir fark olduğunu söyleyen Özcan, konut kredilerini sosyal sorumluluk olarak gördüklerini bu alandaki kredilerden zarar ettiklerini söyledi.

Konut kredisi faiz oranları yükselmeye devam ediyor. Alıcı için uzmanlar tarafından psikolojik seviye olarak belirlenen yüzde 1 oranı çoktan geçildi. Konut kredisi faiz oranları bu oranın üzerine çıkarak yükselmeye devam ediyor. Hal böyle olunca konut kredisi kullanarak konut satın alanların oranı da düşmeye başlıyor.

Vakıfbank olarak konut kredilerinden zarar ettiklerini ve bu alandaki kredileri sosyal sorumluluk olarak gördüklerini ifade eden Özcan, fonlama tarafı ile ilgili olan görüşlerini de açıkladı. Kamu bankaları olarak yakın iş birliği içinde olduklarını ve önceden kamu mevduatıyla ilgili yarışları olduğunu ancak son günlerde orada yarıştan kaçındıklarını ifade etti.

Türk Lirası olarak borçlanmayı sürdüreceklerini açıklayan Özcan, “Türk Lirası borçlanmaya devam edeceğiz, swapları izliyoruz, oranlara makul bir seviyeye gelince TL üzerinden borçlanmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Vakıfbank olarak mega projelerde yer almaya devam edeceklerinin altını çizen Vakıfbank Genel Müdürü Özcan, mega projelerden uluslararası yatırımcılara belki yurt dışı kaynaklı ya da doğrudan satış yoluyla kaynak sağlamayı düşündüklerini ve verdikleri kredileri satın almak isteyen yatırımcılar olduğunu keşfettiklerini de söyledi.

Köprü ve otoyol şeklinde hayata geçirilen projelere talipler olduğunu ve buna örnek olarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü kredisi olduğunu dile getiren Özcan, uluslararası yatırım bankaları üzerinden Vakıfbank’a eriştiklerini ifade etti.
Tüm bu alternatifleri değerlendirmek istediklerini ifade eden Vakıfbank Genel Müdür Özcan, banka olarak sadece mevduata bağlı kalmak istemediklerini açıkladı.