Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

We Haliç'in inşaatına başlandı

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Gaziosmanpaşa'da 58 bin 500 metrekarelik alanda hayata geçirilecek We Haliç projesinin temeli atıldı.

140 milyon dolar yatırımla hayata geçirilecek olan "We Haliç Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi"nin temeli Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta'nın da katıldığı törenle atıldı.

Kentsel dönüşümde aceleci davranmalıyız

Temel atma töreninde konuşan Vali Şahin, İstanbul'un kentsel dönüşüme en çok ihtiyacı olan şehir olduğunu vurgulayarak, "İstanbul, 5 bin 400 kilometrekare alanı içinde en fazla 2 bin 300 kilometrekaresinde şehirleşebilen bir yer. Bu alanda 17 milyon insanı sığdırmak, yaşatmak zorundayız. İstanbul kendini yenilemek, yeni yeni imkanlar, tesisler kurulmak zorunda." dedi. Şahin, burada yaşayan insanların şehirde yaşıyor duygusuna sahip olması gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

"Altyapı, üst yapı, sağlık, spor, ulaşım tüm tesisler buna göre yapılmalı. İstanbul'da kentsel dönüşümü zorlayan, ülkemizin hem nüfus hem de yerleşim yerlerinin yüzde 90'ından daha fazlasının deprem fayları üzerinde yaşıyor ve kurulmuş olmasıdır. İstanbul da bunu en çok yaşayan şehirlerden bir tanesi. İstanbul'da deprem riskinin azaltılması konusunda kentsel dönüşüm ihtiyacı bulunuyor. Bu konuda çok acelemiz var. Valilik olarak yaklaşık bin 200 civarında kamu binasını yeniledik. Ya yeniden yıkıp yaptık ya da güçlendirdik. Yine köprü, viyadük ve diğer altyapı tesislerini güçlendirdik."

Beyazıt-Arnavutköy metrosunun çalışmalarına başlandı

Projenin hayırlı olması temennisiyle sözlerine başlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "İnsanın doğuştan var olan hakları vardır. Yaşam, inanç, barınma hakkı kutsaldır. Bunlara kimse müdahale edemez. Daha önce İstanbul'da düzenli bir planlama olsaydı bugün başka şeyler konuşacaktık. Ecdadımız yerleşimden önce temel ihtiyaçları merkeze koyardı. Külliye yapardı. Şehir bunun etrafında gelişirdi ancak 60 yıldan beri, şehirlerimiz yönetimlerinin yol göstermemesinden dolayı sadece başımızı sokacak yerler yapmışız. Diğer ihtiyaçlar unutulmuş. Bunları yapmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Topbaş, Türkiye'nin yeniden yapılandığını dile getirerek, "100- 150 yıl önce yapılan yapılar var. Depremden etkilenmiyor ancak dün yapılan yapılarda deprem tehlikesi var. Neden? Çünkü bunları adam gibi yapmadığımız, tekniğine uymadığımız için. Sıkıntılı yapılar yapmışız. Yerleşim yerlerini her şeyi bir kenara bırakıp, düzeltmemiz gerekiyor. Gaziosmanpaşa'da sadece yaptığımız yatırım 1,5 milyar. Beyazıt'tan itibaren tramvay yanlış bir proje ancak benden önce başlatılmıştı. Onun altından yeniden metro projesi yapıyoruz. Beyazıt'tan itibaren Arnavutköy'e 3. havalimanına giden bir metro gelecek." şeklinde konuştu.

Dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri yok

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ise dünyanın hiçbir yerinde bu ölçekte bir dönüşüm projesi gerçekleştirilmediğinden bahsederek şunları kaydetti:

"Bu proje, Türkiye'nin master planı olan ilk kentsel dönüşüm projesidir. Şu anda 500 bin olan nüfusun 10 yıl sonra 750 bine çıkmasını öngörüyoruz ve hazırlıklarımızı da buna göre yapıyoruz. Titizlikle yürüttüğümüz projelerin master planını, 5 binlik planını ve binlik planlarının hepsini 1,5 yıl gibi kısa bir süreçte tamamladık. Projeyle Türkiye'nin ilk uluslararası çevre dostu bina standartlarına göre (LEED kriterlerince) inşa edilmiş yeşil mahallesini kuruyoruz. Yıl sonuna kadar 4 ayrı bölgede hayata geçireceğimiz 10 bin konutu içeren büyük kentsel dönüşüm projeleri sayesinde modern yeni yaşam alanları oluşturacağız."

Konuşmaların ardından, protokol üyelerinin butona basmasıyla, projenin temeli atıldı.