Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yabancı yatırımcılar konut seçerken bunlara dikkat ediyor

Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar, konut sahibi olacakları projelerin cami, okul, hastane ve AVM'ye yakınlıklarına dikkat ediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayınladığı Konut Satış İstatistikleri raporuna göre, İstanbul'da Ağustos 2016'da satışı yapılan 17 bin 503 konutun bin 512'si yabancılar tarafından satın alındı.

Mega projelerin hayata geçmesi ve ulaşım yatırımlarıyla İstanbul'a yabancı yatırımcı ilgisinin her geçen gün arttığına dikkat çeken Erpay Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Er, "Yeni ulaşım projeleri konut fiyatlarını ciddi anlamda etkiliyor. Ulaşım projelerine ev sahipliği yapan her yer kısa sürede prim yapıyor. 3. havalimanı, Marmaray, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. köprü gibi dev yatırımların yer aldığı ilçeler ve bu ilçelere komşu olan yerlerde fiyatlar son birkaç yılda hızla yükseldi. Konut projelerinin yakınına açılan AVM, otel, hastane, adalet sarayı, üniversite gibi yapılar da yabancı yatırımcıların konut satın alma kararlarında etkili oldu. Özellikle Ortadoğu ülkelerinden gelen yatırımcılar İstanbul'da Arnavutköy, Başakşehir, Sultangazi, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Beylikdüzü gibi ilçelerde nitelikli projelerden yoğun bir şekilde konut satın alıyor. İstanbul'un dünyada sağlık turizmi, inanç turizmi ve alışveriş turizmi açısından da önemli bir merkez olması, Ortadoğu ve Arap dünyasından yatırımcıların tercihlerinde etkili. Önümüzdeki süreçte diğer ülkelerden gelen yatırımcıların da İstanbul'a ilgisinin artmasını bekliyoruz." dedi.

"Konut piyasası gelişmeye devam edecek"

Sektörün tüm olumsuzlara rağmen büyümeye devam ettiğini vurgulayan Ali Er, "Ağustos ayı itibarıyla konut kredisi faizlerinde indirim yapılması, Emlak Konut GYO ve GYODER kampanyalarına sektörün desteği, konut kredisi peşinat oranının yüzde 5 daha düşürülmesi gibi girişimler sektörü olumlu açıdan etkiledi. Bu gelişmelerin yanında yeni emlak yasasının da yürürlüğe girmesi ile birlikte önümüzdeki dönemde hem Türkiye'de hem İstanbul'da konut piyasasının daha fazla hareketleneceğini ve gelişeceğini öngörüyoruz. Kayıt dışı emlakçılık yapanların yaygın olması hem ciddi gelir kaybı, hem de sektörün geleceğini tehdit ediyor. Gayrimenkul sektöründeki olası ekonomik kayıp ve kaçakların önlenmesi, emlak danışmanlarının ve emlak danışmanlığı mesleğinin itibar kazanması açısından gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması gerekiyor. Emlakçılık mesleğinin yasal bir şekilde sürdürülmesi, sektörün profesyonellik ve güven ortamında daha çok büyümesini sağlayacağı gibi yabancı yatırımcıların da Türkiye'den daha güvenli şartlarda konut sahibi olmasını hızlandıracak." diye konuştu.