Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yabancı yatırımcılara vatandaşlık hakkı tanınması sektörün umutlarını yeşertti

Sektörün önemli isimleri Türkiye'den 1 milyar dolarlık gayrimenkul yatırımı yapan yabancı yatırımcılara vatandaşlık verilmesini olumlu karşıladı.

Türkiye’den 1 milyon dolar tutarında taşınmazı 3 yıl satmamak kaydıyla alan yabancılara Türk vatandaşlığı verilmesinin önünü açan yönetmeliğin yürürlüğe girmesi, sektör uzmanlarını umutlandırdı. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, en az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı 3 yıl satmama kaydıyla satın alan yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek.

Döviz getiren yabancılara vatandaşlık hakkı veren yeni yönetmeliğin emlak sektörüne ciddi avantaj sağlayacağını belirten sektörün önemli isimleri, uygulamanın İstanbul ve Bodrum konut piyasasını büyük ölçüde canlandıracağını düşünüyor. Konıuyla ilgili olarak görüş belirten sektör yetkilileri şunları söyledi:

ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan:

"Bu kararı bekleyen yabancı yatırımcıların olduğunu biliyoruz. 1 milyon dolar yatırımla konut alan yabancılar emlak sektörüne direkt olarak katkı sağlayacak. 2 milyon dolar sermaye ile Türkiye’de yatırım yapan ve 3 milyon dolar tutarında mevduatı 3 yıl süre ile tutacak olan yabancılar ise her halükarda Türkiye’de ya konut satın alacak ya da kiralayacak. Yeni yönetmelik emlak sektörü için büyük avantaj sağlayacak ve sektöre ciddi canlılık getirecek. Yurtdışıdan Türkiye’ye yatırım kararını durduran ister fon, ister bireysel yatırımcı olsun tüm yatırımcıların Türkiye’yi tekrar uygun bir liman olarak görmesini sağlayacaktır. ERA Gayrimenkul olarak güçlü olduğumuz ERA Europe, Ortadoğu ve Uzakdoğu’dan bu tür sinyalleri almaya başlamıştık. ERA ülkelerinden, Türkiye’ye yatırım yapacak yatırımcılar için son 2 haftadır bazı talepler vardı. Yeni uygulama ile bu taleplerin işleme döneceğinden eminiz"

Çalık Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Gonca Özgül:

"Türkiye’de konut alan yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesi kararının gayrimenkul sektöründeki satışları canlandıracağını belirten Çalık Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Gonca Özgül, “Biz bunu Mütekabiliyet Yasası’nda gördük. Piyasaya çok olumlu etkisi oldu. Ek kanunlarla da desteklenmesi gerekiyor. Şimdi vatandaşlık hakkı verilmesi daha ileri bir adım oldu. Bu kararı Körfez yatırımcıları başta olmak üzere bir çok yabancı bekliyordu. Sektöre doping etkisi yapacak bir karar. Yabancılar vatandaşlık beklentisiyle taleplerini tutuyorlardı. Şimdi bu kararla 2017 umutlarımız yeniden yeşerdi. Çünkü yabancıların önünde hiçbir engel kalmadı. Biz Tarlabaşı’nda Taksim360 projemizin yabancı yatırımcıya satış oranını bu karardan sonra yüzde 40’a revize ettik. Bu da 250 milyon dolarlık bir satış hacmi demek"

Aremas Gayrimenkul Kurucusu ve Genel Müdürü Vedat Arslan:

"Bu karar mevcut haliyle ve kısa vadede sadece inşaatı tamamlanmış veya tamamlanmak üzere olan (yani tapu verebilen) lüks konut projelerini doğrudan olumlu yönde etkileyecektir. Bu tarz lüks konut projelerinin son iki yılda çok büyük satış sıkıntısı çektiği ve konuttaki gerçek arz fazlasının da aslında bu alanda olduğu bilinmektedir. Gerek yabancı ilgisinin gerekse lüks konut arzının İstanbul'da ve ayrıca özel olarak Bodrum bölgesinde yoğunlaştığı da bilinmektedir. Dolayısıyla çıkarılan bu kanun bu iki bölgedeki oldukça sınırlı bir pazarı etkileyecektir. Ancak, ilgili kanunun "En az toplam 1 milyon dolar değerinde gayrimenkul veya gayrimenkuller alınması..." şeklinde yeniden düzenlenmesi ve/veya 1 milyon dolar şartının yanında en az 250-300 bin Dolar gayrimenkul yatırımı karşılığında 5 yıl oturum izninin verilmesi - ardından vatandaşlık hakkının sunulması durumunda bu kanun sektörün daha geniş bir bölümünü kapsayacaktır. Ayrıca bu şekilde vatandaşlık hakkı veren Avrupa ülkeleri ile rekabet şansımız da artacaktır."

Torkam İnşaat İcra Kurulu Başkanı Mahmut Dereli:

"Ülkemize karşı gerçekleştirilmek istenen ekonomik darbeye karşı yapılan bu düzenlemenin yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Dövizde yapılan spekülatif hareketlilik karşısında atılan bu adım, yabancı sermaye akışını ülkemize yönlendirecektir. Özellikle değer yargıları noktasında benzerliklerimizin olduğu körfez ülkelerinin bu düzenlemeye daha yüksek ilgiyi göstereceği kanaatindeyim. 1 milyon dolarlık taşınmaz mülk yatırımıyla verilecek vatandaşlık hakkı ülke ekonomimiz açısından önemli bir kaynak oluşturacaktır. Uygulamayla birlikte ciddi anlamda bir döviz girdisi sağlanırken, yeni sermaye kaynaklarını da çekeceğimize inanıyorum."

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya:

"Yabancı yatırımcılara vatandaşlık verilmesi uzun zamandır gündemde olan ve çok sayıda yatırımcı tarafından takip edilen bir konuydu. Bu konu üzerine hükümetin önemli çalışmaları oldu. Uygulamaya geçirilen haliyle yabancı yatırımcıda aranacak özelikler son derece yerinde olmuş. Uygulama, sermaye yatırımı, ülke içinde sağladığı istihdam, mevduat fonu, devlet borçlanma araçlarını kullanılması gibi konuları da barındıran gayet kapsamlı bir şekilde faaliyete girdi. Gayrimenkul sektörü tarafında ise 1 milyon dolarlık taşınmaz satın alan yabancı yatırımcılara 3 yıl satmama şartı ile vatandaşlık verilecek. Bu uygulamanın inşaat sektörüne kazandıracağı hareketlilikten öte yeni sermayelerin ülkeye girişinde ve yatırımcıların daha rahat şekilde faaliyet gösterebilmeleri açısından büyük önem taşıdığına inanıyorum. Çok sayıda ülkede de benzer şekillerde uygulanan bu çalışmanın ülkemizde kısa sürede olumlu sonuçlar getireceğinin kanaatindeyim"

Maksem Group Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Aydoğan:

"En başta ülke ekonomisine katkısı olacak bir uygulama olarak görüyorum. Gayrimenkul sektörü açısından da şüphesiz olumlu katkıları olacaktır. Türkiye’den vatandaşlık almak isteyen çok sayıda yabancı yatırımcı mevcut. Bununla birlikte Türkiye gayrimenkulleri de güçlü bir yatırım aracı olarak görülüyor. Vatandaşlık hakkı almak isteyen yatırımcılar açısından oldukça faydalı bir uygulama. Ülke ekonomimiz açısındansa ciddi bir döviz girdisi sağlanacak ve yeni sermaye kaynakları oluşturulacak. Bu nedenle oldukça başarılı bir uygulama olarak değerlendiriyoruz"

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu:

"Türk ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektöründe yabancıya yapılan konut satışlarını artırmak için sektör olarak beklentilerimizin başında gelen bu konunun açıklığa kavuşması sevindirici bir haber. Bu noktada hükümetimize teşekkür ederiz. Bu yönetmelik, yabancıya yaşayabileceği bir ülke sunmasının yanında küresel ekonominin pek canlı olmadığı bu günlerde ülke ekonomisine ciddi para akışı sağlayacaktır. Türkiye’nin cari açığı başta olmak üzere büyük bir ekonomik güce ulaşmada da ciddi katkı sunacak olan yönetmelikle yabancıya satılan konut sayısı yıllık 50 binlere çıkabilir. Körfezli yatırımcılar, Türkiye'ye yatırım yapma konusunda hevesli. Ekonomik ve siyasi yapımızdaki sağlamlık Körfezli yatırımcıları cezbediyor. Dinamizmini koruyan iç piyasamızın yanı sıra ciddi bir potansiyelimizin olduğu yabancıya yaptığımız gayrimenkul satışını bu gibi hamlelerle yukarılara taşıyacağımız bir gerçek"

Kimler Türk vatandaşlığına sahip olabilecek?

En az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı üç yıl satılmaması şerhiyle satın alan, en az 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımı yapan en az 3 milyon dolar tutarında mevduatı üç yıl tutma şartıyla Türkiye'de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı belgelenen veya bu tutarda devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın aldığı tespit edilen yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek.