Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yabancı yatırımcının ilk tercihi İstanbul oldu

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kamuoyuyla paylaşılan Konut Satış İstatistikleri Aralık ayı 2017 raporuna göre yabancı yatırımcı konut için en çok İstanbul'u seçti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her yıl açıklanan Konut Satış İstatistikleri’nin Aralık ayı 2017 yıl sonu raporuna göre, Türkiye genelinde yabancı yatırımcıların gayrimenkul alanında yaptıkları yatırımlarda önemli bir artış yaşandığı gözlemlendi. Yabancı yatırımcılar Türkiye’de gayrimenkul alanında yatırım yapmaktan vazgeçemiyor.

TÜİK Aralık ayı 2017 konut satış istatistiklerine ilişkin rapordan edinilen verilere göre, yabancı yatırımcının konut yatırımı yapmak için en çok tercih ettiği il ise İstanbul oldu. yabancı yatırımcının İstanbul’a ilgisi yükseldi. Böylelikle yapılan yatırımlarda da artış gözlemlendi.

Gayrimenkulde yabancı yatırımcının ilk tercihinin İstanbul olduğu görüldü. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2017 yılı Aralık ayı konut satış istatistiklerine ilişkin rapordan elde edilen bilgilere göre 2017 yılında Türkiye genelinde yabancı yatırımcıya toplamda 22 bin 234 konutun satışı yapıldı. Yabancı yatırımcının Türkiye’de yaptığı yatırım oranı geçen yıllara kıyasla yüzde 22 oranında artış gösterdi.

2017 yılı genelinde yabancı yatırımcının gayrimenkul yatırımlarında ilk sırayı 8 bin 182 adet konutun satışı gerçekleştirilen İstanbul çekti. İstanbul’u yabancı gayrimenkul yatırımı alanında izleyen ikinci şehir ise Akdeniz’in turizm ve tatil cenneti Antalya oldu. Antalya ilinde de yabancı yatırımcıya 4 bin 707 adet konutun satışı yapıldı. Antalya’yı ise sürekli yükselen illerden Bursa takip etti. Bursa’da yabancı yatırımcıya yapılan konut satışı sayısı ise bin 474 olarak tespit edildi. Bursa’yı da bin 79 yabancı yatırımcıya konut satışı gerçekleştirilen yalova ili oldu.

2018 yılında da özellikle Körfez yatırımcı başta olmak üzere yabancı yatırımcının gayrimenkul alanında Türkiye’ye olan ilgisinin ve yatırımlarının artış göstermesi bekleniyor.