Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Yabancı yatırımcıya oturum izni verilmesi konut satışlarını ikiye katlar"

İMSİAD Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, yabancı yatırımcılara verilecek olan oturma izniyle beraber konut satışından elde edilen gelirin 10 milyara ulaşabileceğini söyledi.

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, yabancı yatırımcılara oturma izni verilmesiyle ilgili yasal düzenlemelerin yapılması durumunda, geçen yıl konut satışından elde edilen 5 milyar doların, ilk etapta 10 milyar dolara çıkabileceğini ve Türkiye'nin cazibe merkezi haline geleceğini bildirdi.

Mescioğlu, yazılı açıklamasında, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un Türkiye ekonomisinin canlanmasına katkıda bulunmak için yabancı yatırımcılara oturma izni ve vatandaşlık hakkı verilmesiyle ilgili yasal düzenlemeler konusunda hazırlık yaptıklarını açıkladığını hatırlattı.

Söz konusu yasal düzenlemenin yapılması durumunda konut alan yabancıların sayısında önemli bir artışın yaşanacağını belirten Mescioğlu, bunun da ekonomiye doping etkisi yapacağını vurguladı.

Türkiye'nin başta Körfez ülkeleri olmak üzere yabancı yatırımcıların merceği altında olduğunu, geçen yıl 22 bin 830 konutun yabancılara satıldığını hatırlatan Mescioğlu, "2015 yılında ülkemizde satılan konut sayısı bir önceki yıla göre yüzde 10,5 artışla 1,3 milyona ulaştı. Yabancılara yapılan konut satışı ise yüzde 20,5 arttı. En çok konut alanlar Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve İngiltere vatandaşları olurken, tercih edilen illerimiz de sırasıyla İstanbul, Antalya, Bursa ve Yalova oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu çerçevesinde Türkiye'den ev alan yabancılara 1 yıllık oturma izni verildiğini ancak yabancıların bunu yeterli görmediklerini anlatan Mescioğlu, şöyle devam etti:

"Avrupa ülkelerinde olduğu gibi 500 bin dolar gibi yüksek rakamlar alt sınır olarak belirlenir ve daha yüklü yatırım yapanlara da daha uzun süreli oturum hakkı ve vatandaşlık verilirse konut satışlarında Bursa'ya ağırlıklı olarak Körfez ülkelerinden olan teveccühte önemli bir artış söz konusu olur. Bu yönde yasal düzenlemelerin yapılması durumunda geçen yıl elde edilen 5 milyar doların ilk etapta 10 milyar dolara çıkabilir. Türkiye cazibe merkezi haline gelir. Buna mukabil inşaat sektöründe ve ekonomide de ciddi bir hareketlenme yaşanır."

"Yabancılar aldıkları konutu 5-10 yıl satamamalı"

Yaşanacak hareketliliğe bağlı olarak yabancı yatırımcıların güvence altına alınmasına da değinen Mescioğlu, yüksek fiyattan konut alacak yabancıların seçici olacağını belirtti.

Mescioğlu, yabancıların konut alımlarında farklı fiyatlar uygulanmaması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Konut satışlarında ciddi komisyonlar istendiği konuşuluyor. Burada önemli bir konu da kentsel dönüşüm gerektiren riskli binaların yabancılara satılmamasıdır. Bunun için de riskli binaların tapularına şerh konulmasıyla alıcıların bunu bilerek almaları sağlanabilir. Bu haklardan faydalanacak olan yabancılar da aldıkları gayrimenkulleri 5-10 yıl satamamalı. Diğer taraftan yabancılara imar planlarında değişiklik yapılmayacağına dair bir güvence de verilmeli. İnşaat firmalarının beklentisi de ülkeye önemli miktarda döviz getiren yabancıya satışların ihracat geliri olarak kabul edilmesidir. Bu bağlamda inşaat firmalarına KDV iadesi yapılmasını talep ediyoruz."

AA