Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı" beklenen ilgiyi görmedi

GYODER Başkanı Aziz Torun, yabancı yatırımcının Türkiye'ye olan talebini artırmak için teşviklerin çoğaltılması gerektiğini söyledi.

15 Temmuz'da gerçekleştirilen hain darbe girişiminin ardından başlatılan 'tarihi kampanyalarla' canlanan gayrimenkul sektörü büyümeye devam ediyor. Sektörde yapılan yeni düzenlemelerle bu hareketliliğin artarak devam etmesi sağlanmaya çalışılıyor. Faiz oranların düşürülmesi, vade sürelerinin uzatılması ve cazip fiyatlarla vatandaşları gayrimenkul yatırımı yapmaya yönelten şirketlerin yanı sıra devletin yabancı yatırımcıya sunduğu teşviklerin de gayrimenkul satışlarını arttırması bekleniyor.

"Yabancı yatırımcıları ülkemize çekmek öncelikli gündemimiz olmalı"

Yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkının daha kolay hale getirilmesi gerektiğinin altını çizen GYODER Başkanı Aziz Torun, “1 milyon dolarlık konut alan yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı tanınması, sektörümüz adına önemli bir adım. Ancak bu oran, gelişmiş ülkelerde bizim sunduğumuz rakamın altında. Yabancı yatırımcının talebini artırmak için bu rakamın aşağı çekilmesi, hatta oranların bölge bölge değişmesi sektörümüze ivme kazandıracaktır. Vatandaşlık hakkının yanı sıra başka teşvikler de devreye girebilir. Oturma izni detaylarının da tanımlanması ve sürelerin uzatılması gibi düzenlemeler, sektörün elini daha çok güçlendirecektir” diye konuştu.

Aziz Torun, şöyle devam etti: “Yurtdışına satışlar için de son mevzuat değişikliklerini ve teşvikleri iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Bazı ülkeler için enerji kaynakları nasıl bir zenginlikse, gayrimenkul sektörünün de ülkemiz için stratejik bir zenginlik olduğunu söyleyebiliriz. Bugüne kadar bu zenginliğimizi yeteri kadar değerlendirdiğimiz söylenemez. Yabancı yatırımcıya yılda yaklaşık 4.5 milyar dolarlık satış gerçekleştirmemiz, başarı olarak kabul edilemez. Bizim sadece Katar ile ilişkilerimizi geliştirerek bu rakamları aşma potansiyelimiz var. Yabancı bireysel ve kurumsal yatırımcının talep ve beklentilerini doğru okuyarak, bu beklentilere uygun farklı projeler üretmeliyiz. Yabancı yatırımcıları ülkemize çekmek 2017 yılı itibarıyla öncelikli gündemimiz olmalı. Mevcut satış rakamları daha yukarı taşınmalı. Bize düşen sektörde ürün çeşitliliğini artırmak ve Türkiye’nin istikrarlı ve güvenilir bir ülke olduğunu anlatmaktır.“