Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Yabancı yatırımcıya vatandaşlık verilme şartları son derece yerinde"

Türkiye'de 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımı yapan yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı verilmesini yorumlayan Süleyman Çetinsaya, "Şart son derece yerinde olmuş" dedi

Türkiye'de 1 milyon dolarlık taşınmaz mülk alımı yapan yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı verilmesi ile ilgili görüşlerini bildiren Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, "Yabancı yatırımcılara vatandaşlık verilmesi uzun zamandır gündemde olan ve çok sayıda yatırımcı tarafından takip edilen bir konuydu. Bu konu üzerine hükümetin önemli çalışmaları oldu. Uygulamaya geçirilen haliyle yabancı yatırımcıda aranacak özelikler son derece yerinde olmuş. Uygulama, sermaye yatırımı, ülke içinde sağladığı istihdam, mevduat fonu, devlet borçlanma araçlarını kullanılması gibi konuları da barındıran gayet kapsamlı bir şekilde faaliyete girdi. Gayrimenkul sektörü tarafında ise 1 milyon dolarlık taşınmaz satın alan yabancı yatırımcılara 3 yıl satmama şartı ile vatandaşlık verilecek. Bu uygulamanın inşaat sektörüne kazandıracağı hareketlilikten öte yeni sermayelerin ülkeye girişinde ve yatırımcıların daha rahat şekilde faaliyet gösterebilmeleri açısından büyük önem taşıdığına inanıyorum. Çok sayıda ülkede de benzer şekillerde uygulanan bu çalışmanın ülkemizde kısa sürede olumlu sonuçlar getireceğinin kanaatindeyim" diye konuştu.

Maksem Group Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Aydoğan ise, "En başta ülke ekonomisine katkısı olacak bir uygulama olarak görüyorum. Gayrimenkul sektörü açısından da şüphesiz olumlu katkıları olacaktır. Türkiye’den vatandaşlık almak isteyen çok sayıda yabancı yatırımcı mevcut. Bununla birlikte Türkiye gayrimenkulleri de güçlü bir yatırım aracı olarak görülüyor. Vatandaşlık hakkı almak isteyen yatırımcılar açısından oldukça faydalı bir uygulama. Ülke ekonomimiz açısındansa ciddi bir döviz girdisi sağlanacak ve yeni sermaye kaynakları oluşturulacak. Bu nedenle oldukça başarılı bir uygulama olarak değerlendiriyoruz" dedi.

Kimler Türk vatandaşlığına sahip olabilecek?

En az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı üç yıl satılmaması şerhiyle satın alan, en az 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımı yapan en az 3 milyon dolar tutarında mevduatı üç yıl tutma şartıyla Türkiye'de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı belgelenen veya bu tutarda devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın aldığı tespit edilen yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek.