Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yabancılara konut satışında rekor geldi

Yabancıya konut satışında rekor kırıldı. Geçen yılın 12 ayında gerçekleşen satış rakamları, 2018’in ilk 10 ayında 30 bin 431 adet ile aşıldı.

2018 yılının ilk 10 ayında yabancılara toplam 30 bin 431 adet konut satışı gerçekleşti. Bu rakamlarla birlikte geçen yılın toplamında yapılan 22 bin 234 adet satış rakamı bu yıl çoktan aşılmış oldu.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) yabancılara konut satışında yıl sonuna kadar 40 bin rakamının aşılmasını beklediklerini açıkladı.

2017 yılında yabancılara 22 bin 234 konut satışı ile Türkiye’ye yaklaşık 4 milyar dolar döviz girişinin sağlandığını vurgulayan İNDER; konut rakamlarının 50 bin adede çıkması durumunda ise bir yıl içerisinde ülkeye 10 milyar dolarlık döviz girişinin sağlanabileceğini belirtti.

VATANDAŞLIKTA LİMİTİN DÜŞÜRÜLMESİ ALIMLARI ARTIRDI

İNDER, vatandaşlıkta 1 milyon dolarlık konut alım şartının 250 bin dolara indirilmesinin yabancı alımlarını tetikleyen ana unsurlardan biri olduğunu belirtti. Ayrıca dövizdeki artışın yabancılar ve tasarrufunu dövizde değerlendiren Türk vatandaşları lehine gelişme göstermesinin de bu rekor artışa katkısını ifade eden İNDER’in açıklaması şöyle devam etti: “Bu kapsamda hem yurtdışında yerleşik vatandaşlarımız hem de Körfez gibi Rusya gibi yabancı yatırımcıların konut alımları büyük oranda artış gösterdi.”

YURTİÇİ SATIŞ REKORUNA AZ KALDI

Yabancı alımlarının önünü açan teşvik ve ekonomik gelişmeler gibi şartların yurt içi satışlarda da oluşturulması halinde iç satış rakamlarının benzer bir ivme yakalayabileceğinin altını çizen İNDER, yurtiçi satışlarında yeni bir rekor kırılması için konut kredisi faizlerinin uygun seviyelere inmesi gerektiğini vurguladı. Böylece bu yılın ilk 10 ayında gerçekleşen toplam 1 milyon 148 bin adetlik konut satışının geçen yılki 1 milyon 409 bin adetlik rekor satışın üzerine çıkabileceği belirtildi.