Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yabancıların konuta ilgisi hızla artıyor

Yabancı Yatırımcı Programı’na ilgi hızla artış gösteriyor. Yabancılara konut satışında ilk sırayı Iraklılar alırken İngiltere'den de yoğun talep geliyor.

2017 yılında başlatılan “Yabancı Yatırımcı Programı” ile yabancılar Türk vatandaşlığı hakkı kazanıp, Türk pasaportu alabiliyor. Sabah Gazetesi'nden Zeynel Yaman'ın haberine göre; “Yabancı Yatırımcı Programı” kapsamında devlet yatırım araçlarına üç yıl satmamak şartıyla ya da Türkiye'de faaliyet gösteren devlet bankalarına üç yıl çekmemek şartı ile en az 500 bin dolar yatırım getiren yabancılar Türk vatandaşlığı hakkını elde edebiliyor. Sabit sermaye yatırımı yapan yatırımcılar Türkiye’de işyeri, fabrika, ofis gibi bir işletme açıyor.

İNGİLTERE'DEN YOĞUN TALEP

Yabancılara konut satışında İngiltere'den çok talep geldiğini söyleyen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Tahran Temsilcisi ve VIPTurkishPass Genel Müdürü Fatih Çayabatmaz, Arap, İran ve Orta Asya Türki Cumhuriyetlerinin vatandaşlarının yeni programa yoğun bir ilgi gösterdiğini ifade etti. Özellikle Iraklılar ile İranlıların sıraya girmiş durumda olduğunu belirten Fatih Çayabatmaz; “Mesela kasım ayında Irak vatandaşları Türkiye'den bin 3 konut satın aldı. Irak’ı konut satışında 463 konut ile İran, 261 konut ile Afganistan ve Rusya Federasyonu, 233 konut ile Suudi Arabistan takip etti. Ama sanıldığının aksine Türkiye’ye ilgi yalnızca Ortadoğu'dan değil. İngilizlerden yoğun telefon alıyoruz. On binlerce İngiliz, Alman, Rus gelmiş Antalya'da Alanya'da yaşıyor. Bu kişiler bu cennet vatana âşık olmuş, burada ev almış ve yerleşmişler. Şimdi bunlardan birçoğu Türkiye'deki sosyal imkanları görünce ev alarak vatandaş olmaya karar veriyor” şeklinde konuştu.