Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yabancıya 12 milyar dolarlık mülk satışı hedefi

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, önümüzdeki yıl yabancılara yaklaşık 12 milyar dolarlık mülk satılmasını hedeflediklerini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, yabancıya konut satışının artmaya devam etmesinin beklendiğini söyledi. Sputnik’te yer alan habere göre; 250 bin dolar bedelli gayrimenkul alan yabancılara Türk vatandaşı olma imkanı getirilmesiyle yabancıya satış eylül ayında yüzde 151 artışla ilk kez 5 bin sınırını aştığını hatırlatan Fatma Varank; “Yabancıya satışın önümüzdeki yıllarda daha da artmasını bekliyoruz; yabancılara önümüzdeki sene yaklaşık 12 milyar dolarlık mülk satılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE YILLIK 900 BİN KONUT İNŞA EDİLİYOR

Gayrimenkul talebinin hızlandırıcı etkisi olan bir tasarruf modeliyle insanların ev almasını planladıklarını ifade eden Fatma Varank, nüfus artışı paralelinde konut ihtiyacı artarak devam ettiğini belirtti. Türkiye'de yıllık 900 bin birim konut inşa edildiğini vurgulayan Varank, 700 bin birim de satışın gerçekleştirildiğini söyledi.

594 BİN KONUT DÖNÜŞECEK

Sağlıksız yapı stokunun temizlenmesi ve yeniden inşası için kentsel dönüşüm çalışmalarını fırsat olarak gördüklerini belirten Fatma Varank; “53 ilde 237 riskli alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Ülke genelinde 594 bin konutun dönüşmesi için gerekli adımların atıldığını söyleyen Varank, 30 ilde 140 kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edildiğini ifade etti. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kira yardımı, proje ve faiz desteği olarak toplam 8.5 milyar TL kaynak aktarıldığını söyleyen Varank; “Gelecek 20 yılda 6.5-7 milyon riskli yapının yıkılarak dönüşeceğini öngörüyoruz” şeklinde konuştu.