Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yabancıya 2018’de 30 bin konut satış beklentisi

Geçen yıl yabancılara 4.6 milyar dolar değerinde 22 bin 234 konut satışı gerçekleşti. Bu yılki hedef 7.5 milyar dolarla 30 bin konut satışı.

Türkiye’de yabancılara geçen yıl 2016 yılına göre yüzde 22.2 artışla 4.6 milyar dolar değerinde 22 bin 234 konut satıldı. Ocak 2018’de yapılan konut satışı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25.7 artışla bin 742 konut satışı oldu.

Gayrimenkul sektörünün temsilcilerinin son 2 yıldır her ay bir önceki yıla oranla artışın yaşandığı yabancıya konut satışında 2018 yılı hedefi 7.5 milyar dolar değerinde 30 bin konut satışı.

“RAKAMLARI DAHA DA YUKARI ÇIKARMAK MÜMKÜN”

Yıl başından bugüne kadar geçen sürede 2017’nin aynı dönemine göre yabancıya satışta yüzde 100 artış sağlandığını belirten Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “Yabancıları cezbeden Türkiye, son dönemdeki huzurun da etkisiyle 2018'de yabancılara 7,5 milyar dolar değerinde 30 bin konut satar. Bu rakamı çok rahat yakalarız” dedi.

Özyurt, yabancıya konut satışının ihracat kapsamına alınması talebinde bulundu. Bununla birlikte ihracatçılara sağlanan bazı olanaklardan yararlanabileceklerini belirten Özyurt; yeşil pasaport, Türk Eximbank kredisi kullandırılması, KDV iadelerinin hızlanması gibi ihracatçılara sağlanan olanakları kendilerinin de kullanabilmesi durumunda bu rakamların çok daha yukarı çıkabileceğini ifade etti.

“KANAL İSTANBUL YABANCI YATIRIMCIYI ETKİLEYECEK”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Türkiye'ye yatırımları teşvik edecek gelişmenin Kanal İstanbul Projesi olacağını belirtti. Durbakayım; "Uzun vadede Kanal İstanbul, hem yabancı hem de iç satışta patlama yaşatabilir. 2018'de Kanal İstanbul'un imar durumu belli olup projeler tasdik edilebilir noktaya gelirse, yabancıya satışta patlama yaşanır." dedi.

KDV muafiyeti, yabancılara vatandaşlık hakkının satışlarda ciddi etkisi olduğunu belirten Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, bu yıl an az yüzde 25 artış beklediklerini ifade etti.

Tavukçuoğlu, “2018'de en az 27-28 bin konut satarız. Bu konutlardan elde ettiğimiz gelir de 7 milyar liraya ulaşabilir” dedi.

“YABANCILARIN ARSALARA İLGİSİ BÜYÜK”

yabancıya konut satışlarının yıla iyi başladığını belirten Nevita International’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Fuzul Grup Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Akbal ise artan döviz kurunun etkisiyle yabancıların daha rahat konut alabildiğini ifade etti.

Yabancıların arsa ve arazi alımına da ciddi ilgi gösterdiğini dile getiren Akbal, Kanal İstanbul ve 1915 Çanakkale Köprüsü gibi projelerin yabancıları cezbettiğini bildirdi.

YÜKSEK DÖVİZ KURU ROTAYI TÜRKİYE’YE ÇEVİRDİ”

Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, verilen teşvik ve yüksek döviz kurunun yabancıların rotasını Türkiye’ye çevirmesinde etkili olduğunu belirtti.

Bu yıl da yeni teşviklerle yabancıya gayrimenkul satışının artacağını belirten Nuhoğlu, “Marka şehirlerimizin yurt dışı pazarlarda tanıtımının yapılması ve ülkemizin bir cazibe merkezi olduğunu daha fazla anlatmalıyız. Böylece inşaat sektörünün yanında turizm sektörü de desteklenmiş olacaktır” dedi.

“SATIŞ ADEDİ 50 BİNİ GEÇER”

Mevcut teşviklerle bile bu yıl yabancıya konut satışının 25 bin adedin üzerine çok rahat çıkacağını ifade eden Coldwell Banker Türkiye Müdürü Gökhan Taş, cironun 5 milyar doları kolayca aşacağını söyledi.

Bunun için pazarın önünün açılması gerektiğini belirten Taş, 250 bin dolar gayrimenkul alana oturum izninin verilmesi gerektiğini belirtti. Bunu Portekiz, Yunanistan, Gürcistan ve Karadağ gibi ülkelerin yaptığını belirten Taş; “O zaman artış çok ciddi artar ve pazar hareketlenir. Satış adedi 50 bini, ciro 10 milyar doları geçer” diye konuştu.