Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yabancıya konut satışı sektörü hareketlendirecek

Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, yabancıya konut satışının sektörü hareketlendireceğini ifade etti.

Türkiye gayrimenkul sektörü 2018 yılında yabancı yatırımcının ilgisini çekmeyi başardı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2017 yılına göre yabancıya satışların yüzde 80 seviyesinde arttığı sektörde; İstanbul 14 bin konutla birinci sırada yer alırken, Antalya 2 bin 7 yüz konutla ikinci, Bursa ve Ankara 2 bin 133 konutla üçüncü sırada yer aldı. Özellikle döviz kurunun yükselmesiyle beraber artan yabancı ilgisinin banka desteğiyle daha da artacağını ifade eden Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, gerekli çalışmaların yapılması halinde gayrimenkul satışlarında büyük yükselme beklediklerini söyledi.

Mahmut Alper Tuğsuz, ortadoğu ülkelerinin Türkiye’ye olan ilgisinin devam etmesinin sevindirici olduğunu ifade etti. Irak’ın başı çektiği yatırım sıralamasında İran, Suudi Arabistan ve Rusya Federasyonu’nun ilgisinin gayrimenkul sektöründe kayda değer bir hareketlilik sağladığını belirten Tuğsuz, yabancı yatırımcı sayısının bu seviyeye çıkmasında gurbetçi vatandaşlarımızın ilgisinin de büyük bir pay sahibi olduğunu dile getirdi.

2018 yılında yabancılara satılan 40 bine yakın konutun önemli bir kısmının gurbetçi vatandaşlar tarafından alındığını söyleyen Mahmut Alper Tuğsuz; “Yurt dışında uygulanan uzun vadeli ve düşük faizli kredi avantajlarından yararlanmadan bu yatırımların gerçekleşmesi gurbetçilerimizin vatan sevgisinin bir özetidir. Gerek kamu gerekse özel bankalarımızın ve hükümetin girişimiyle Türkiye’deki gayrimenkullerin yabancı bankalar nezdinde değerlendirilerek mortgage sistemine dahil edilmesi durumunda gurbetçi vatandaşlarımızın 500 – 600 bin konut daha alacağını öngörüyorum” diye konuştu.

GURBETÇİ VATANDAŞLARIMIZ YATIRIMLARINI TÜRKİYE’DE DEĞERLENDİRİYOR

Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, Mortgage sistemine dahil olunması durumunda Türkiye’de faizlerin yüzde 1’in altına inmesiyle yurt içinde yaşanan hızlanmanın daha da üstünde bir hızlanma beklediklerini söyledi. Gurbetçi vatandaşların geleceklerini güvence altına almak için yaptıkları tasarruf ve birikimlerin olduğunu hatırlatan Mahmut Alper Tuğsuz; “Bizim ülke olarak gurbetçilerimizin bu birikimlerini Türkiye’de değerlendirmelerini sağlamamız gerekiyor. Bu bağlamda Avrupa’daki bankaların Türkiye’de konut satışına kredi vermeleri kritik önem taşıyor. Avrupa’da kredi faizlerinin düşüklüğü ve vadelerin uzunluğu bizim için büyük bir avantaj. Şu anki sistemde Avrupa’daki bankalar ülkemizdeki gayrimenkulü teminat olarak kabul etmiyorlar. 15 – 20 yıl önce kabul ettikleri teminatı bugün reddediyorlar. Dolayısıyla gurbetçilerimiz ancak ihtiyaç kredisi gibi kısa vadeli ve yüksek faizli kredilerle nakit ihtiyaçlarını karşılayarak Türkiye’den gayrimenkul satın alımı yapabiliyor. Avrupa’da yaşayan yaklaşık 6 milyon vatandaşımızın da beklentisi bu yöndedir diye tahmin ediyorum. Eğer ülkemizi sisteme dahil edebilirsek 2019 yılı Türkiye gayrimenkul sektörü için rekor yılı olacaktır” ifadelerini kullandı.