Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yabancıya konut satışını artıracak yeni bir birim kuruluyor

Yabancıya konut satışını artıracak yeni bir birim kuruluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kurulacak birim ile satışlar artması hedefleniyor.

Konut sektöründe hayata geçirilen iki düzenleme ile birlikte yabancıya satışlarda rekor üstüne rekor kırıldı. 2018 yılında 40 bin satış bandını aşarak 10 milyar dolar getiri sağlaması beklenen alana yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde yeni bir birim kurulacak. Yeni Şafak’tan Kenan Biter’in haberine göre; Yabancıya Konut Satışı Koordinasyon Kurulu olarak adlandırılacak olan birimin başına ise inşaat sektörünün öncü kuruluşlarından birinin başındaki isim düşünülüyor.

SON 4 AYDIR YÜZDE 100’DEN FAZLA ARTIŞ VAR

Yabancıya konut satışları ivmesini ağustos ayında yukarı doğru çevirdi ve kasım ayında da artış gösterdi. Satışlar ağustos ayında yüzde 129, eylül ayında yüzde 151, ekim ayında yüzde 134 şeklinde gerçekleşen artış oranı kasım ayında ise yüzde 117 arttı. Geçen yıl kasım ayında yabancıya yapılan konut satışlar 2 bin seviyelerindeyken bu rakam 2018’in kasım ayında 5 bin bandına yaklaştı.

İSTANBUL VE IRAK ZİRVEYİ BIRAKMIYOR

Yabancıların konut tercihinde zirveyi yine İstanbul aldı. İstanbul’u değişkenlik göstermek kaydıyla sırasıyla Antalya, Bursa, Ankara, Yalova, Trabzon ve Sakarya izliyor.

Konut satın alanların uyruklarına bakıldığında orada da uzun zamandır Irak’ın liderliği kaptırmadığı dikkat çekiyor. Irak'ı ise İran, Suudi Arabistan, Rusya, Kuveyt, Afganistan ve Almanya takip ediyor.

TARİHİ REKOR: 40 BİN ADEDİ AŞACAK

2017’nin toplamında yabancıya 22 bin konut satışı yapılırken bu rakam 2018’in ilk 9 ayında aşıldı. Son gelen Ekim ve Kasım ayı verilerinde de peş peşe rekor kırılarak yabancıya konut satışı 11 ayda 35 bin bandını aşarak tarihi zirvesini gördü.

10 MİLYAR DOLAR BEKLENİYOR

2017 yılında yabancılara satılan 22 bin 200 adet konut ile 4.6 milyar dolar döviz girdisi sağlandı. Bu yıl ki satışlarda ise yakalanan neredeyse yüzde 100’lük artış ile bu rakamında 10 milyar dolar bandına çıkması hedefleniyor. Konut satışlarından elde edilen 10 milyar dolarlık döviz girdisi nette yaklaşık 8.5 milyar dolara tekabül ediyor.