Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yabancıya satışta değerleme zorunluluğu geliyor

Yabancılara yapılan gayrimenkul satışlarında taşınmaz değerleme raporu aranacak. Uygulama, 4 Mart 2019’da başlayacak.

Yabancı uyruklu kişilerin gerek alıcı gerek satıcı olarak taraf olduğu bütün satış işlemlerinde taşınmazın piyasa değerini gösteren değerleme raporu zorunluluğu aranacak. Düzenleme Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından yayınlanan genelge ile getirildi.

4 Mart 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak düzenlemeyi değerlendiren Antalya Homes Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe; “Bu adımla birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 100 günlük eylem planında yer alan ‘Taşınmaz Değerleme Sistemi’nin pilot uygulaması için yabancıya konut satışı sektörü seçilmiş oldu. Türkiye’nin marka değeri için çok önemli bir gelişme. Yurtdışına konut satışında şeffaflık getirerek yabancı alıcıları yüksek fiyatlar ve dolandırıcılığa varan girişimlerden koruyacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

RAPORLAR 3 AY SÜREYLE GEÇERLİ

Değerleme Raporu uygulaması hali hazırda vatandaşlık başvurusu için gerçekleştirilen emlak alımları için yürürlüğe girmişti. Genelge ile birlikte, bu şart tüm yabancıya gayrimenkul satışlarına getirildi.

Değerleme raporları düzenlendiği tarihten itibaren 3 ay için geçerli olacak. Ayrıca herhangi bir satış işleminde kullanılabilecek. Söz konusu bu 3 aylık süreçte taşınmazın değerine etki edecek bir değişiklik söz konusu olursa yeni değerleme raporu talep edilecek. Henüz inşa aşamasında olan yapılarda ise tamamlandıktan sonra elde edeceği değer üzerinden bir hesaplama gerçekleştirilecek. Bildirilen satış bedeli, değerleme raporunda yazan bedelden aşağı olamayacak. Fakat daha yüksekse, satış bedeli beyan edildiği gibi yazılacak. Değerleme raporları SPK lisanslı uzmanlar tarafından verilecek.

“2022’DEN İTİBAREN TÜM TÜRKİYE’DE ZORUNLU OLACAK”

2022 yılından itibaren ülke genelindeki tüm gayrimenkul satışlarında değerleme raporunun zorunlu olacağını öngördüklerini ifade eden Bayram Tekçe; “Bu tarihten önce düşük hacimli olan yabancıya satış sektöründe pilot uygulamaya başlandı. Bununla birlikte eksikler zamanla giderilecek. İnşaat maliyetlerinin yaklaşık yarısını oluşturan işçilik maliyetlerinin faturalandırılamamasından dolayı satışlarda resmi değer neredeyse yarı yarıya düşük gösteriliyordu. Yeni uygulama ile birlikte kayıt dışı inşaat giderleri de kayıt altına alınmaya başlayacak” ifadelerini kullandı