Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yabancıya vatandaşlıkta limitin düşürülmesi sektörde heyecana neden oldu

Türk vatandaşlığı için asgari taşınmaz bedeli 250 bin dolara indirildi. Sektör temsilcileri ve inşaat patronları yapılan düzenleme ile ilgili olumlu yorumlarda bulundu.

Yabancıların Türk vatandaşlığına geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli tutarı 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirildi. 250 bin dolarlık gayrimenkul sahibi olan yabancılar, tapu kayıtlarına üç yıl satılmama şerhi koydurarak vatandaşlık alabilecek. Sektör temsilcileri ve inşaat patronları yapılan düzenleme ile ilgili olumlu yorumlarda bulundu.

ERDEN TİMUR: YABANCILAR VATANDAŞLIK İÇİN TUTARI ARTIRACAK

Yabancıların bu yılın ilk yarısında 11 bin 816 konut aldığını ve 2.1 milyar dolar ödediğini ifade eden Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur; “Bu ortalama bir yabancının bir ev için ödediği tutarın 177 bin dolar olduğu anlamına geliyor. 250 bin dolarlık gayrimenkul alan yabancıya vatandaşlık teşviği ile birlikte Türkiye’den ev alan yabancıların vatandaşlık için tutarı artıracağını da söyleyebiliriz” diye konuştu.

FEYZULLAH YETGİN: YENİ DÜZENLEME SEKTÖRÜN ELİNİ GÜÇLENDİRECEK

Asgari taşınmaz bedelindeki indirimin sektör tarafından beklendiğini söyleyen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, düzenlemenin yabancı yatırımcıyı teşvik edeceğini ve sektörün elini güçlendireceğini ifade etti. Yetgin, düzenlemenin Türkiye’ye daha fazla yabancı yatırımcı getireceğine inandıklarını belirtti. “Konut satışlarını artırmamıza katkıda bulunacaklar” dedi.

ZİYA YILMAZ: TÜRKİYE DÜNYA LİGİNDE ÜST SIRALARA YÜKSELECEK

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz; düzenleme ile yabancıya vatandaşlık hakkında gayrimenkul alım sınırının 250 bin dolara çekilmesiyle birlikte önümüzdeki ay, geçen sene toplamına ulaşılabileceğini ifade etti. Yılmaz; “Türkiye dünya liginde üst sıralara yükselecek. Yabancıya konut satışındaki payı hızla artacak. Yurtdışı tanıtımlarının başlaması ile 3-5 yılda yabancıya 15 milyar dolarlık konut satışı hedefi hayal olmaz” diye konuştu.

İBRAHİM BABACAN: SEKTÖRÜN YÜKSELİŞİNİ TETİKLEYECEK

Yeni düzenlemenin, yabancı yatırımcı için zaten cazip olan gayrimenkul ve inşaat sektörünün yükselişini tetikleyeceğine inandıklarını söyleyen Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan; “Yapılan yeni düzenleme, yabancı yatırımcı açısından Türkiye’ye olan ilgiyi destekleyerek sektörümüze ciddi bir katkı sağlayabilir. Ülkeye menfaatleri açısından düzenleme çok önemli” diye konuştu.

HAMİT DEMİR: KONUT SATIŞ RAKAMLARINI TETİKLEYECEK

Yeni düzenlemenin yabancı yatırımcının iştahını yukarılara taşıyarak sektörümüzün en çok ihtiyacı olduğu bir dönemde, yüksek bir katma değer elde etmesine vesile olacağını söyleyen Demir Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir; “Yeni düzenleme konut satış rakamlarını tetikleyecektir” ifadelerini kullandı.

TAMER ÖZYURT: YABANCIYA KONUT SATIŞI İHRACAT DEMEK

Konut satışı ile aslında ihracat yapmış olduklarını ifade eden Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt; “Yabancının aldığı konut ülkede kalıyor, başka bir yere gitmiyor. Konuyu böyle değerlendirmek lazım” dedi.

ŞENOL ÜÇÜNCÜ: GÖZLE GÖRÜNÜR BİR ARTIŞ BEKLİYORUZ

Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü; düzenlemeyi yabancı yatırımcıyı Türkiye'ye çekmek için atılan önemli bir adım olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Üçüncü; “Yeni rakam ciddi teşvik olarak yorumlanabilir. Bundan sonraki dönemde yabancı yatırımcı talebinde gözle görünen bir artış bekliyoruz” diye konuştu.

ERGİN BAYRAM: DÜZENLEME YATIRIMCILAR İÇİN SON DERECE CAZİP

Omran İnşaat Genel Müdürü Ergin Bayram; gayrimenkul yatırımı yapmak için bekleyen yabancı yatırımcılar için yeni düzenleme oldukça cazip olduğunu ifade etti. “Ortadoğu ve Körfez ülkeleri başta olmak üzere yabancıları ülkemize yoğun şekilde çekeceğimizi düşünüyorum” dedi.

ABDÜSSAMET BAHADIR: ÇOK YERİNDE BİR KARAR

Düzenlemenin çok yerinde bir karar olduğunu vurgulayan Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır; “Bundan sonra yabancıya konut satışında ciddi bir ivme kazanacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

İHSAN ÇULHALIK: YABANCI YATIRIMCILARI ÜLKEMİZDE DAHA ÇOK GÖRECEĞİZ

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık; düzenlemeyi çok önemli bir adım olarak değerlendirdiklerini açıkladı ve ekledi: “Bundan sonra yabancı yatırımcıları ülkemizde daha çok göreceğiz diye düşünüyoruz.”