Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Yapay Zeka" gayrimenkul sektörünü nasıl dönüştürecek?

Yapay zeka, akıllı şehirler ve Big Data ile gayrimenkul sektöründeki tüm ezberler bozulacak. Eski yöntemlerle üretim yapan firmalar oyunun dışına itilecek.

GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘21.Yüzyıl Trendleri ve Gayrimenkul’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında, bütün dünyanın gündemi olan Yapay Zeka, Big Data, akıllı şehirler gibi konuların gayrimenkul sektörünü nasıl dönüştüreceği üzerinde duruldu. Eski yöntemlerle çalışan şirketler ise artık oyun dışında kalacak.

Halil AKSU (GELECEKHANE), Tanju ÇATALTEPE (TAZI.IO) ve Prof. Dr. Zehra ÇATALTEPE’nin (İTÜ) sunumlarıyla gerçekleştirilen interaktif toplantıda, yapay zeka teknolojilerinin gayrimenkul sektörüne getirdiği yenilikler ve faydalar tartışıldı.

"Her şeyin internete bağlandığı bir dönemdeyiz"

Halil AKSU, ‘Yapay zeka teknolojilerinin şehirleri yönetmeye başlaması ile birlikte birçok iş modeli değişecek, şu an İBB’nin hizmetlerinin bir kısmının yapay zeka tarafından yönetilmesi planlanıyor’ dedi. ‘Her şeyin internete bağlandığı, sulama ekipmanlarının, verimli bir şekilde kontrol edildiği, tapu hizmetlerinin gerçek değer üzerinden veriyle sağlandığı bir dönemin eşiğindeyiz’.

"İnsan gücüyle yapılan birçok iş bilgisayarlar tarafından yapılacak"

Konu ile ilgili olarak Tanju ÇATALTEPE ise ‘Yapay zeka teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte gayrimenkul ve inşaat sektöründe insan gücü ile yapılan bir çok iş artık bilgisayarlar tarafından yapılacak, bu şekilde insan faktöründen kaynaklanan hatalar ve kayıplar minimuma inecek.’ dedi. Konu ile ilgili söz alan Zehra ÇATALTEPE ise, ‘Ülkemizde yapay zeka konusunda çalışan bir çok şirket bulunuyor, bu şirketler doğru yönlendirme ve teşviklerle gayrimenkul sektörüne uygun çözümler üretebilir. Yapay zeka teknolojilerinin gayrimenkul sektörüne entegre edilmesi, sektöre katma değer olarak geri dönecektir.’ diyerek sözlerini tamamladı.

"Yeni teknolojilerin sektöre nasıl entegre edileceğini anlamamız ve buna göre konumlanmamız gerekiyor"

Soru cevap şeklinde devam eden toplantının kapanışında söz alan GİSP Başkanı ve Şehir Plancısı Hakan GÜMÜŞ; ‘Dubai’de Yapay Zeka Bakanlığı’nın kurulması tesadüf değil. Zihin kontrolü, yapay zeka, nano-robotlar, big data gibi konuların gayrimenkul sektörüne nasıl entegre edileceğini anlamamız ve buna göre konumlanmamız gerekiyor. Yapay zeka tarafından güncellenen bir imar planı milyon dolarlar mertebesinde verimli yatırıma sebep olabilir. GİSP, teknoloji ve gayrimenkul birlikteliği konusunda çalışmaya devam edecek’ diyerek sözlerini noktaladı.