Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yapı Kayıt Belgesi ödemeleri başladı! Hangi yapıya ne kadar ücret ödenecek?

Türkiye’nin kanayan yarası imar sorunu çözülüyor. Yapı Kayıt Belgesi için ödemeler alınmaya başladı. Peki, hangi yapıya ne kadar ücret ödenecek?

8 Haziran 2018 tarihinde imar affı başvuruları başladı. İmar affı başvuruları başladıktan sadece 12 gün sonra yaklaşık yarım milyona yakın kişi imar affı için başvuruda bulundu. Başvuruların hızla alınmasıyla birlikte Yapı Kayıt Belgesi ödemelerinin de alınmaya başlandığı duyuruldu.

E-DEVLET’TEN ÖDENECEK TUTAR HESAPLANABİLECEK

E-devlet üzerinden gerekli bilgileri girdikten sonra imar affı başvurularını tamamlayan vatandaşlar ardından ‘taahhuka bağlan’ sekmesine tıklayarak kaçak yapılarını kayıt altına aldırmak ve ‘Yapı Kayıt Belgesi’ sahibi olmak için ne kadar ücret ödemeleri gerektiğini öğrenebilecekler. Yapı Kayıt Belgesi için ödemeler ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar alınacak. Bu tarihten sonra ödeme gerçekleştirilemeyecek.

E-DEVLET VE BAŞVURU MERKEZİ NOKTALARINDAN BAŞVURU YAPILACAK

İnternet üzerinden ve İstanbul’un 39 farklı noktasına yerleştirilen imar affı başvuru merkezleri vasıtası ile yapılan imar affı başvurularının ardından vatandaşlar başvuru işlemleri sırasında alınan numara ile Ziraat Bankası’na giderek ödemeleri gereken tutarı yatırabilecekler. Tüm bu işlemlerin tamamlanmasının ardından vatandaşlara kısa süre sonra yapı kayıt belgeleri teslim edilecek.

İMAR AFFI BEDELİ NE KADAR OLACAK?

İmar affı bedeli olarak arsa emlak değeri ile yapının ortalama maliyeti toplamı üzerinden konut tipindeki yapılarda yüzde 3, ticari yapılarda yüzde 5 olarak hesap edilecek. Arsa emlak değerlerine ilişkin bilgiler ise ilçe belediyelerinden alınabilecek.