Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yargıtay’dan konut kredisi çekenleri yakından ilgilendiren karar

Konut kredisi çeken bir vatandaş, borcu devam ederken hayatını kaybetti. Hayat sigortası süresi dolmuş, banka ile sigorta ise bildirimde bulunmamıştı. İşte yaşananlar...

İstanbul’da konut alma hayali kuran bir vatandaş, bankadan 10 yıl vadeli kredi çekti. Hayallerini gerçekleştiren kişi ödemenin üçüncü yılında hayatını kaybetti. Borç, ailesine kaldı. Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan habere göre; aile borcun ödenmesi için banka ve sigorta şirketine başvuru yaptı ancak olumsuz cevap aldı. Kredi çekilirken yaptırılan hayat sigortası 9 ay önce bitmiş ancak poliçe yenilenmemişti. Banka, sigorta şirketinin ödeme yapmadığını iddia etti. Sigorta şirketi de şartnameye göre 6 aylık sürenin geçtiğini ve yenileme yapılamayacağını öne sürdü. Bunun üzerine aile mahkemeye başvuruda bulundu.

YARGITAY KARARI BOZDU

Banka ve sigorta şirketinin haklı olduğunu belirten Tüketici Mahkemesi davayı reddetti. Bunun üzerne ise aile de Yargıtay’a başvuru yaptı.

Şhtiyati sigortalarda kredi süresi içinde yenileme zorunluluğunun kredi kullanana, yenilemeye dair bilgilendirme yapma sorumluluğunun ise kredi kuruluşuna ait olduğunu bildiren Yargıtay, söz konusu olayda tarafların ortak kusurlu oldukları ve kusur oranlarının belirlenerek karar verilmesine hükmetti.

BANKA YÜZDE 40 KUSURLU

Dava yeniden görüldü. Bilirkişi raporuna göre, banka yüzde 40 kusurlu bulundu. Mahkeme, ilgili bankayı 9 bin 758 TL tazminata mahkûm etti. Ayrıca kararda, avukatın güncelleme yaptığı yeni tazminat miktarı ile ilgili olarak ayrı bir dava açabileceği de bildirildi. Aile şimdi tekrar dava açmaya hazırlanıyor.