Yedi Mavi
11 Ay Sonra Teslim
Yedi Mavi İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detayı
Strada Bahçeşehir
8 Ay Sonra Teslim
Strada Bahçeşehir İstanbul Avrupa / Başakşehir 345.500 TL - 1.432.500 TL Proje Detayı
AND Frekans 215
2 Yıl Sonra Teslim
AND Frekans 215 İstanbul Anadolu / Kartal Proje Detayı
Yücesoy Santrall
2 Yıl Sonra Teslim
Yücesoy Santrall İzmir / Bornova 415.000 TL - 1.295.000 TL Proje Detayı

Yatırımcı gayrimenkul sertifikasına ilgi göstermiyor

Gayrimenkul sertifikası projenin satışına kıyasla yüzde 25 indirimli olmasına karşın yatırımcıdan beklenen ilgiyi görmüyor.

Business HT’de yer alan habere göre, Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, bu hafta yansıyan açıklamalarında gayrimenkul sertifikasının dayandığı projenin satış fiyatına göre yüzde 25 iskontolu olduğunu, ancak yatırımcıların satma eğilimine girdiğini belirtti.

Rakamlar söz konusu sertifikanın dayandığı projenin bulunduğu Başakşehir bölgesinin son bir yılda prim yaptığını ancak sertifikanın bu bölgenin prim artışından fayda sağlamadığını gösterdi.

sahibinden.com sitesinin emlak endeksi'ne göre Başakşehir'de gayrimenkul fiyatları son bir yılda yüzde 10 artış gösterdi. Bunun karşısında ise gayrimenkul sertifikasında kayıp yüzde 18'i aştı.

Gayrimenkul sertifikalarının da pay benzeri bir yapıya sahip olduğunu, bu nedenle yerli yatırımcı davranışı nedeniyle kısa vadede bu paylardan çıkma eğilimi oluştuğuna değinen Karadağ, bu eğilimin gayrimenkul sertifikasında fiyatı aşağı yönlü baskıladığına dikkati çekmişti.

Karadağ, gayrimenkul sertifikaları ile ilgili değerlendirmesini şöyle sürdürmüştü:

"Ayrıca daha önce hiç pay senedi satın almamış 2 bine yakın yeni yatırımcı da piyasa dinamiklerine yeterince hakim olmadığı için fiyatların aşağı doğru hareket etmesinden dolayı ellerindeki sertifikaları satma eğilimine girdi ve bu da fiyatların aşağı yönlü hareketini hızlandırdı. Oysa sertifikaya dayanak olan projenin satış ofisi fiyatları ile mukayese edildiğinde borsa fiyatının yüzde 25’ler civarında iskontolu olduğu görülebilir. Bu açıdan halihazırda yatırımcılar için ciddi bir kar fırsatı olduğunu söyleyebiliriz. Biz de vergi ve harçlar konusunda girişimlerde bulunuyoruz. Ayrıca gayrimenkul sektörü temsilcileri ile konuşarak fiyat farklılığını giderici çözümler arıyoruz."