Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Yatırımcıların 'konuttan' beklentisi değişti

Konut satın almak isteyenlerin pek çok kriteri bulunuyor. Ancak sektördeki yaşanan değişikliklerle yatırımcının konuttan beklentisi de değişiyor.

Pek çok konuda olduğu gibi konut tercih ederken de aradığımız trend ve özellikler zamanla değişebiliyor. Yaşanan bu değişim emlak ticaretindeki trendlere yansıyor. İşte görülen trendler:

Balkonlu evler tercih ediliyor

Son dönemlerde inşa edilen binalarda metrekare alanını genişletmek için balkonlar göz ardı edildi. Eski evlerin balkonları ise zamanla kapatıldı. Fakat arada bir balkona çıkıp temiz hava almaya hasret kaldık. Dolayısıyla yeni yapılan konutlarda balkonların varlığı oldukça önemli rol oynuyor.

Toplum taşıma araçlarına yakınlık

İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerin metro ve toplu taşıma ağı gün geçtikçe genişlerken, konut tercihinde bağlantı yollarına ve ana yollara yakınlık kavramı yerini toplu taşıma araçlarına yakınlık avantajına bıraktı. Çünkü ilerleyen dönemlerde Avrupa’da görüldüğü gibi toplumun büyük bir kısmı konut satın alırken toplu taşıma araçlarını tercih edecek.

Şehir merkezine yakınlık

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde arsa sorunundan dolayı modern sitelerin önemli bir bölümü şehir merkezlerinden uzak yerlere yapılıyor. Bununla beraber site içerisinde günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacak pek çok olanak imkan olsa da siteden çıkarak topluma karışmak istiyoruz. Dolayısıyla günümüzde şehir merkezine yakın evler, siteler çok popüler olmaya başladı.

Cephe tercihi önemini yitirdi

Güneş alan evler konut tercihinde oldukça önemli rol oynuyor. İnsanlar ev satın alırken ilk etapta güneş alıp almadığına dikkat ediyor. Fakat gelişen yalıtım ve inşaat teknolojileri sayesinde yeni yapılan binaların ısınma problemi büyük ölçüde çözüme kavuşuyor. Aydınlık ve ferah evler insanların ilgisini daha çok çekiyor.

Komşular geri plana atıldı

Nüfusu hızla artan büyükşehirlerde akrabalarımız, dostlarımız gün geçtikçe uzaklaşıyor. Buna trafik sorununun da eklenmesi yakın çevremizden iyice kopmamıza neden oluyor. İkamet ettiğimiz sitedeki komşularımızı tanımıyor onlarla sohbet etmiyoruz. Artık konut tercih ederken bu kriterler göz önünde bulunduruluyor.

Amerikan mutfak tarih oluyor

Kısa bir süre öncesine kadar özellikle küçük evlerde güzel bir çözüm yöntemi olarak görülen “amerikan mutfak” gün geçtikçe etkisini yitirmeye başladı. Gerek Türk aile yapısına uyumadığı gerekse de kullanışlı olmadığı için artık tercih edilmiyor. Yeni inşa edilen konutların metrekaresi düşük olsa da mutfağın ayrı bir yerde olmasına dikkat ediliyor.

Residence hayatı tercih edilmiyor

Özellikle az nüfuslu veya yalnız yaşayan aileleri hedef alan “residence konutlar” Türk halkı tarafından pek sıcak karşılanmadı. İnsanları tatmin etmemesi ve yoğun insan trafiğinden uzak olması nedeniyle günümüzde tercih edilmiyor. Daha önce inşa edilen yerler ise hızla iş merkezine dönüştürülüyor.

Yatırım getirisi yüksek konutlar ilgi odağı haline geldi

Gayrimenkul sektörü çoğu zaman getirisi oldukça yüksek bir yatırım olarak biliniyor. Hem yurt dışında hem de yurt içindeki doğru bölgeyi doğru zamanda seçmeniz halinde yüksek kazanç elde edebilirsiniz.